Pöördume Teie poole sooviga, et üheskoos juhtida tähelepanu loodushoiu olulisusele, näidata võimalusi selle edendamiseks ning seeläbi arendada kohalikku kogukonda.
Olen Tauri Linnas ja alustasin 2023 aastal Eestis ATV grupi vedamisega, mis sai loodud ATV sõitude jagamiseks kogukondades. Paraku on selgunud selle tegevusega üks väga suur murekoht. Nimelt puuduvad Eestis selle tegevuse harrastamiseks kohad ja tulemuseks käiakse sõitmas isetekkelistel radadel, mis paiknevad eramaadel kui ka looduskaitsealadel. Oleme kaardistanud kümneid selliseid kohti, kus igasugune maastikusõidukiga liiklemine on vastuolus looduskaitseseadusega.
ATV-de hulk iga aastaga kasvab (2023 võeti arvele üle 1500 atv, pluss need, mida ei registreerita). Atv on maastikusõiduk, mida ostetakse töö tegemiseks, harrastustegevuseks või spordiks. Sellest tulenevalt, kus 2/3 soetatud atv-de eesmärkidest on seotud erinevatel maastikel ja radadel liikumisega, oleks vaja rajada ka spetsiaalsed kohad. Hetkel on teadaolevalt Eestis üks tasuline maastikusõiduala. Tasuline ja ainult ühes kohas paiknev maastikusõiduala ei lahenda probleemi, ikka käiakse maastikusõidukitega looduskaitsealadel sõitmas. Sama tunnistavad nii edasimüüjad kui ka looduskaitsealadega tegelevad organisatsioonid. Tasuta kasutatavate maastikusõidualade rajamine erinevatesse Eesti paikadesse, muudab inimeste mõtteviisi ja muidugi oleksid kolmandad isikud palju rahulolevamad, kui ATV-le on loodud sõitmiseks kohad väljaspool looduskaitsealasid. Meie kõigi eesmärk liikuda loodust säästva tuleviku suunas, väärtustada vääriselupaiku ja panustada loodushoidu. Omapoolse panusena selleks saab anda radade/alade rajamisega, kus toome ära maastikusõidukid isetekkelistelt radadelt, mis on kohati tekkinud nii rahvusparkidesse, looduskaitselistele aladele kui ka ohustatud liikidega aladele. Sellest tulenevalt sai hakatud tegelema ametlike alade otsimisega ning kokkulepete saavutamistega. Oleme suutnud saavutada kokkulepete näol esimesed maastikusõidu rajad Harjumaale.
Nüüdseks oleme loonud MTÜ ATV Riders Estonia, mille alla tahame kõik selle taristu koondada. Selle alla jääb ametlike alade otsimine, kokkulepete saavutamine, rajamine, hooldamine koos koristusega ja kogukondlike sõitude korraldamine, et tõsta ka inimeste teadlikkust maastikusõidukiga looduses liikumise osas ning seeläbi reklaamida ka pakutavat võimalust. Meie eesmärk 2024/2025 aastal on jätkusuutlik looduskaitseline projekt, et parandada ja/või säilitada kaitstavate loodusobjektide ja kaitsealuste liikide seisundit, läbi maastikusõidukitele mõeldud alade rajamise. Rajatud on spetsiaalsed rajad/alad kohtadesse, mis on ohutud, kõigile kättesaadavad, maksimaalselt loodust säästvad (suletud karjäärid, liinide alused jne), tasuta ja erinevatele inimgruppidele või inimtüüpidele sobivad. Lisaks tahame viia läbi info- ja sõidupäevasid, kus on käsitletud ohutust ja loodust säästvaid sõiduvõtteid. Tulemuseks on ära toodud 20-30% maastikusõidukid looduskaitsealadelt, millega vähendame oluliselt loodusele tekitatavat jalajälge, vähendatud on maastikupõlengu riski ja varasemalt loodusesse viidud prügi koristustega muudame Eestimaad puhtamaks. Tõstetud on inimeste teadlikkust maastikusõidukitega looduses liikumise osas ja sihtrühmal on olemas kohad, kus käia sõitmas ilma, et sellest oleks häiritud kolmandad isikud. Koostööpartnerite osas loome kontakte eri piirkondade maaomanikega, kes on potentsiaalsed huvilised oma maa-alade kasutusse andmisest (nt raielangid, ammendunud karjäärid jms). Samuti kasutusse antud alade pisteline kontroll ja vajaduspõhine korrashoid.
Näide ühest alast, mida kasutada maastikusõidu alana.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et antud valdkond vajab tähelepanu ja sellesse panustamist. Kui Me ei hakka nüüd sellele tähelepanu pöörama, siis hiljem on mingi tulemuseni jõudmine veel keerulisem. Sellest tulenevalt, otsib MTÜ ATV Riders Estonia jätkusuutlikule loodushoiule mõtlevaid ettevõtteid ning eraisikuid, kes on nõus andma omapoolse panuse projekti kiiremaks elluviimiseks ja jätkamiseks. Meie eesmärk on seatud 2027 aastani (3 aastat) ja selleks ajaks oleme suutnud tõsta nii inimeste teadlikust kui ka 60% maastikusõidukitest ära toonud looduskaitsealadelt. Kõik see on jagatud viieks eraldi etapiks aastate kaupa. Nendest kõige mahukam on 2024/2025 aasta oma, mille maksumus on kokku 100650 eurot ja millele toetajaid loodame leida neljas väiksemas etapis Hooandja vahendusel, kogudes juurde veel vajaminevad 88846 eurot (ei ole sisse arvestatud Hooandja 8%).
- 26576 eurot – (1/4) kogutud summast soetame esmase vajaminevast tehnikast, seadmetest ja vabatahtlikele isikukaitsevahenditest, et esimese(te) maastikusõidu alade rajamisel saaks füüsiliselt pihta hakata kaardistamise, prügikoristuse ja korrastamisega.
- 51728 eurot – (2/4) kogutud summast, soetame lisaks eelnevale juurde täiendava minimaalseid vajadusi rahuldava komplekti tehnika, vajaminevate lisaseadmete ja isikukaitsevahenditega efektiivsemaks ning mahukamate tööde teostamiseks radade rajamiseks. Teostame ka esimesed katsetused ala kasutusel.
- 72881 eurot – (3/4) kogutud summast, soetame lisaks kõigele eelnevale olemasolevale tehnikale täiendava lisavarustuse alade hooldmiseks, vabatahtlikele vajaminevad täiendavad töö- ja isikukaitsevahendid, radade/alade rajamisel vajaminevad materjalid tähistuste ja korrashoiu tagamiseks.
- 88846 eurot – (4/4) kogutud summast, lisaks kõigele eelnevale saab loodud esmane keskkond info jagamiseks, teostatud reklaam Eestis pakutavast võimalusest, kutsudes seeläbi sõitjaid looduskaitsealadelt ära ja kasutama sõitmiseks mõeldud alasid. Teostada radade järelevalvet korrashoiu ja raja osas. Viia läbi esimesi radu tutvustavaid sõidupäevi.
Suurema osa kuludest moodustab tehnika, vabatahtlike isikukaitsevahendite, seadmete, varustuste jm täiendava ostmiseks vajaminev (projekti raames ei rahastata kellegi palkasid ega isiklike vahendite kulusid). Eesmärgi täitumisel 2025 aasta projektis on loodud vähemalt 2 või enam maastikusõidu ala. Hetkel on juba ootel nelja maaomaniku huvi, kuid MTÜ-l puuduvad vahendid alade rajamiseks ning hooldamiseks. Aastaks 2027 peaks olema rajatud 5-7 maastikusõidu ala, mis on mõeldud tasuta kõigile asjaosalistele kasutamiseks.
Seega, kui Teile pakub huvi või soovite sellesse anda omapoolse panuse, siis iga toetus läheb Meie kõigi parema tuleviku hüvanguks. Maastikusõidu alasid ei ole mitte kunagi palju ja mida laiemalt ning vaheldusrikkamalt nendega Eesti on kaetud, seda vähem sõidetakse looduskaitsealadel.
Kontakt: atv.riders.estonia@gmail.com