;

Raamat "Nooruse selts – sada aastat aja kulgu"Пользователь  Rääma Noorte Ühing Noorus MTÜ проект в категории Печать

Mis on Nooruse Maja?

Nooruse Maja on kõigile pärnakatele tuttav seltsi- ja kultuurielu keskus, kus toimuvad kontserdid, etendused, koolitused ja muud üritused. Majas tegutseb Pärnu Rahvaülikool ning huviklubid nagu tantsuklubi Fox, Kaie Segeri tantsustuudio, Pärnu Pitsiklubi, Pärnu portselanimaalijate selts Lüster, laste huvikool Shart jt.

Nüüd on üks põnev lugu varsti ilmavalgust nägemas: Nooruse seltsi ja seltsimaja lugu!
 

Mis on Nooruse selts?

Nimelt asutasid Rääma linnaosa noored sada aastat tagasi, 14. oktoobril 1923 oma seltsi, mis sai nimeks Rääma Noorte Ühing Noorus. Ühingu eesmärgiks oli pakkuda noortele harivaid, kultuurseid ja sportlikke tegevusi vaba aja veetmiseks.

1934. aastaks ehitati linnaarhitekt Oskar Siinmaa projekti järgi valmis seltsimaja, kus toimetasid ansamblid, laulukoor, orkester, näite-, noorte- ja spordiringid ning raamatukogu. Nooruse seltsimaja oli populaarne vaba aja veetmise, suhtlemise ja tantsupidude korraldamise koht.

Seltsi tegevuse katkestas Teine maailmasõda ning sõja lõppedes jätkati tööd Rääma rahvamaja nime all. Hiljem on maja kandnud erinevaid nimesid: Pärnu II kultuurimaja, Pärnu rajooni kultuurimaja, Pärnu rajooni maakonna kultuurikeskus ja Siimani maja. Nimi MTÜ Rääma Noorte Ühing Noorus ennistati 1998. aastal ning praegu tunnevad pärnakad Rohelisel tänaval asuvat kultuuri- ja kogukonnakeskust Nooruse majana.
 

Millest raamat räägib?

Peagi valmiv raamat "Nooruse selts – sada aastat aja kulgu" tutvustabki, kuidas Räämal on saja aasta jooksul seltsielu edendatud. Autori eesmärgiks oli täpse ajaloolise kroonika koostamise asemel kirjeldada erinevate ajastute vaimsust ja olustikku, milles omaaegsed kultuurielu eestvedajad töötasid.

Kust Rääma vaesed töölised raha said, et seltsimaja valmis ehitada? Miks nõukaajal rahvavalimistel käimine terve päeva võis võtta? Millistel diskodel peolised tantsimise asemel ekraane vahtisid? Miks maod Nooruse Majja sattusid? Neile ja veel paljudele küsimustele leiab raamatust kindlasti vastused.

Saja tegutsemisaasta jooksul on Nooruse Majas alati koos käinud ärksa vaimuga inimesed, kes armastavad laulda, tantsida, pidutseda, õppida ja kultuurselt aega veeta hoolimata raskustest ning kehtivast riigikorrast. Seetõttu on raamat pühendatud kõigile, kes aegade jooksul Rääma seltsi- ja kultuurielu edendamisesse oma aega, energiat ja ressursse panustanud.
 

Millal raamat valmis saab?

Hetkel on käsikiri valmis trükki saatmiseks. Raamatuesitlus toimub Nooruse Majas 14. oktoobril: just sel päeval, mil sada aastat tagasi Nooruse selts asutati. Sellel päeval saavad oma raamatud ja kingitused kätte ka kõik lahked toetajad, kes teose ilmumisele kaasa on aidanud.

Raamatu autor ja koostaja on vabakutseline ajakirjanik Karin Klaus. Kujundab, toimetab ja trükib kirjastus Hea Tegu.
 

Hooandja projekti eesmärgid

1. kampaaniaeesmärk: koguda vähemalt 1000 eurot. Selle eest saame tasuda raamatu toimetamise ja kujundamise kulud.
2. kampaaniaeesmärk: koguda 2600 eurot. See summa võimaldab katta teose trükikulud.
3. kampaaniaeesmärk: koguda 3900 eurot. Antud summa eest saavad kantud kõik raamatu koostamise, väljaandmise ja levitamise kulud.

Kohtumiseni raamatuesitlusel oktoobris!

Related projects

Издание новеллы “Интервью”

  • 121%собрано
  • 1336€поддержано
  • 14 дней осталось