Nagu Eesti New Yorgi peakonsulaat oli okupatsiooni-aastakümnetel üheks Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse kandjaks, võib midagi sarnast öelda KuKu Klubi kohta Eesti kultuuri kontekstis. Miks?
1930ndate aastate alguses oli Eesti Vabariik juba niivõrd edasi jõudnud, et kunstnikkond suutis ühiste jõududega enesele 1934. aastal Tallinnasse Kunstihoone rajada, kus oleks võimalik esinduslikke näitusi korraldada ning kunstnikele moodsaid ateljeepindu välja üürida. Samal aastal võeti vastu otsus, et hoonesse tuleb ka kunstnike klubi ning see avatigi hoone keldrikorruse ruumides 1935. aasta 19. jaanuaril. Nimeks sai KuKu Klubi - Kujutavate Kunstnike Klubi.
Klubi võeti loovintelligentsi poolt kiiresti omaks ning sõjaeelse perioodi lõpuks oli temast saanud Eesti kultuuriseltskonna kohtumispaik. Pärast nõukogude võimu ja hiljem saksa okupatsiooni tulekut klubi tegevus ei katkenud, ehkki ta jäi mõneks ajaks tagasihoidlikumaks kui oli olnud varem. 1944. aasta märtsipommitamine Kunstihoonet küll ei purustanud, ent katkenud oli veega varustamine. Mõnda aega ei saanud loovinimesed klubiruume kasutada, ehkki klubi enese tegevus ka siis ei katkenud. 1950ndatel muudeti KuKu Klubi ruumid Kunstihoone keldrikorrusel taas kasutuskõlbulikuks ning kohe taastus seal ka seltsielu. Võib julgesti öelda, et 1960ndatel toimunud Eesti kultuurielu elavnemise ja kiirete ning dünaamiliste muutuste üheks oluliseks taustajõuks oli KuKu, mis jätkas samades ruumides ja samadel eesmärkidel tegutsemist kuni 30. septembrini 2022, kui Kunstihoone remonti läks.
Viimastel aastatel on KuKu klubi tegutsenud uuel ajutisel aadressil Pärnu maantee 2.
Algaval aastal tähistab Eesti kultuurimaastikul täiesti unikaalne klubi oma 90. sünnipäeva. Et kõrges eas juubilari tähtpäev väärikalt mööduks, soovime KuKu Klubi mineviku kohta koguda kokku erinevaid audio- ja visuaalmaterjale ning pärast nende süstematiseerimist ja nauditavat esitlemist võimaldavale kujule töötlemist korraldada 18. jaanuariks 2025 KuKu Klubi ajaloo tunnismärkidest näituse.
KuKu klubi uutesse ruumidesse üles pandav näitus jääb avatuks kuni 2025. aasta lõpuni ning selle külastamine saab selleks ettenähtud aegadel olema kõigile huvilistele tasuta. Materjalide kogumiseks, süstematiseerimiseks ja väljapanemist võimaldavale kujule töötlemiseks palume aga üldsuse abi: näituse korraldamise eesmärgi täitmiseks on vaja koguda 5000 eurot. Loodame väga, et leiate võimaluse aidata kaasa selle Eesti kultuuri ning kunstiüldsuse jaoks läbi põlvkondade olulist rolli mänginud paiga ajaloo jäädvustamiseks.
Täiendavalt sooviksime kogutud materjalidest anda välja ka eksklusiivse fotoalbumi "KuKu Klubi 90", misläbi näituse jaoks kogutud materjalid säiliksid üldsuse jaoks ka pärast 2025. aasta lõppu. Fotoalbumi toimetamine, kujundamine ja trükkimine nõuab täiendavalt 2500 eurot, mistõttu meie kõrgem rahakogumiseesmärk on 7500 eurot. Oleme väga tänulikud abi eest!