;

CD "Ussisõnad. Mart Saare soololaule"Пользователь  Martti Raide проект в категории Музыка

Hea muusikasõber! 

Mart Saare soololaulude koht eesti muusikaloos on eriline nii mahult (ca 180 laulu ja rahvaviisitöötlust) kui sisult. See kunstiline kvaliteet, milleni ta oma soololauludes jõudis, kannatab välja võrdluse maailma muusikaliteratuuri selle žanri parimate saavutustega. Muusikateadlane Karl Leichter kirjutas 1945. a: "Suur kunstnik näeb seda, mida teised ei näe. Ta tunneb ja tunnetab seda reaalselt, mis teistele on vaevalt märgatav. Sellele, mingile vaevumärgatavale, ta annab elulise mõtte, mõttesügava tähendusrikkuse, teeb selle üldinimlikuks aardeks kõikidele osasaamiseks loodud kunstiteoses. Saar ei ole suur eesti rahvuslik helilooja mitte ainult sellepärast, et ta helilooming võrsub eesti rahvamuusikast, vaid veel enam sel põhjusel, et tema teoseis haruldaselt nähtaval kujul, ka tänapäeva moodsale väljenduslaadile vaatamata, kõikjal kajastub ja kaasa elab ürgne rahva ellusuhtumine, elu tunnetamine ja looduslähedus."

Koos rahvusvaheliselt tunnustatud tenor Mati Turiga oleme enam kui 10 aastat kestnud koostöö vältel esitanud sadu laule vokaalkammermuusika kullafondist. Tegelemine Mart Saare laululoominguga on aga pakkunud meile erilist rõõmu: oleme sellele pühendanud palju tähelepanu ja aega, tema laule põhjalikult uurinud ning toonud ettekandele terve rea unustusse vajunud teoseid, ka käsikirjades säilinud materjali. Süvenemine Saare soololaulude poeesiasse ja muusikasse on olnud ülimal määral meeli ja vaimu köitev. Oleme ära tundnud, et see on väega looming – meie muusikaline emakeel.

Salvestasime aastatel 2008 ja 2011 (toonmeister Tanel Klesment) 19 Saare laulu ja rahvaviisitöötlust. Nüüd, distantsilt vaadates, tundub, et nad on nii tehniliselt kui sisuliselt kõrge kvaliteediga, annavad hästi edasi Saare soololaulude olemust ning interpreetide kunstilisi kavatsusi. Nii sündiski veendumus, et seda muusikat tuleb laiema avalikusega jagada ning teha CD-plaadina kättesaadavaks. Plaadi esitluskontsert toimub 18. juunil 2017 XX Suure-Jaani muusikafestivalil kell 15.00 Kondase maja saalis.
 

Lühidalt esitajatest:

Mati Turi on hinnatud ja nõutud tenor nii Eestis kui ka välisteatrite lavadel. Tema repertuaari kuulub rikkalik valik ooperirolle ja oratooriumite sooloosi, samuti on ta üles astunud kammerlauljana ning olnud pikka aega Eesti Filharmoonia Kammerkoori liige. Tema repertuaar hõlmab muusikat barokist eesti nüüdisheliloojate teosteni.

Mati Turi on lõpetanud H. Elleri nim. Tartu Muusikakooli (1988) koorijuhtimiserialal ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (1996) Ants Üleoja dirigeerimisklassis. Ta on täiendanud end laulu alal nii Ervin Kärveti kui ka 2005. aastast alates Jaakko Ryhäneni käe all Soomes. Aastatel 1992–2004 laulis Mati Turi Eesti Filharmoonia Kammerkooris, astudes üles aktiivselt ka solistina.

Mati Turi rahvusvaheline solistikarjäär ooperilauljana hoogustus 2005. aastal Juhana rolliga Joonas Kokkoneni ooperis "Viimased kiusatused" Tampere Ooperis (Soome). Vabakutselise lauljana on ta üles astunud lisaks veel Soome Rahvusooperis, Hollandis Enschedes resideerivas Nationale Reisoperas, Chemnitzi Teateris Saksmaal, Stuttgarti Ooperis, Rahvusooperis Estonia, Teatris Vanemuine ning teinud kaasa Inglise Opera Northi, Longborough Festival Opera ning Nargen Opera lavastustes.

Kammermuusikuna on Mati Turi kauaaegseks partneriks olnud pianist Martti Raide, kellega koostöö algas 2007. aastal. Igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Lisaks Eestile on duo esinenud USA-s, Kanadas, Venemaal ja Saksamaal.

Mati Turi on pälvinud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2002), Eesti Kultuurkapitali stipendiumi "Ela ja sära!" (2007), Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali preemia (2012) ja Eesti teatri muusikalavastuse aastaauhinna (2014) Tannhäuseri tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse teostuse eest Richard Wagneri ooperis "Tannhäuser" (Rahvusooper Estonia).

Martti Raide on nõutavamaid lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaveri erialal (prof Bruno Lukk) ning omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) magistrikraadi saateklassi erialal (prof Vilma Mallene). 2010. aastal kaitses ta doktorikraadi uurimusega esitusstiilist eesti lauluklassika interpretatsioonis, lisaks on end täiendanud Berliinis, Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis prof Wolfram Riegeri juhendamisel, osalenud prof Irwin Cage meistrikursusel.

Nii aktiivse kammermuusiku kui solistina on Raide esinenud Eestis, mitmel pool Euroopas, Ameerikas ja Kanadas. Tihe koostöö seob teda tenor Mati Turiga, kuid tema lavapartneriteks on olnud ka lauljad Helen Lokuta, Helen Lepalaan, Arete Teemets, Kädy Plaas, Jaakko Kortekangas, Rene Soom jpt.

Martti Raide on kirjutanud mitmeid muusikaartikleid, peamiselt ajakirjale Muusika ja ajalehele Sirp. Hooajal 2014/15 oli ta kontserdisarja "Ilus möldrineiu" idee autor ning kunstiline nõustaja. Hetkel töötab ta pedagoogina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on klaveriosakonna  juhataja.

Related projects

Открыв глаза

  • 3%собрано
  • 25€поддержано
  • 41 дней осталось