;

Graafilise romaani "Brüsel" eestikeelsena väljaandmineПользователь  Eesti Arhitektuurimuuseum проект в категории Печать

Eesti Arhitektuurimuuseumi üks ülesandeid on välja anda ehitatud keskkonda tutvustavaid ja kaasa mõtlema kutsuvaid raamatuid.

Arhitektuurikoomiks "Brüsel" on kafkalik lugu linnaehitusest sarjast "Varjatud linnad" ("Les Cités obscures"), mille autorid on François Schuiten ja Benoît Peeters. Kultuurkapital toetab raamatu trükikulu katmist, ent paberi hinnatõusu tõttu peame raamatu väljaandmisel lootma Hooandja heade toetajate abile, et täiendavad trükikulud katta.

Valmis on tõlke-, toimetamis- ning küljendustöö, millele pani õla alla Vallooni-Brüsseli Föderatsioon ning Eesti Kultuuriministeerium. Tõlkinud Anu Lutsepp, keeletoimetaja Kaja Randam, küljendaja Koit Randmäe, projektijuht Sandra Mälk. Graafilise romaani trükib keskkonnasõbralik ettevõte AS Ecoprint.

Kingitusteks on graafiline romaan "Brüsel", graafilised romaanid "Brüsel" ja "Segadus Urbicande'is", Eesti Arhitektuurimuuseumi giidiga ekskursioon ja muud meened.
 

Millega on tegu?

"Brüsel" ilmus Castermani kirjastuses prantsuskeelsena 1992. aastal ja käsitleb tegelaste isiklike sündmuste kõrval linnaplaneerimises tundlikke teemasid, näiteks ajalooliselt väljakujunenud linnaruumi uuendamine. 

Prantsuskeelse teose avaldamine eesti keeles on jätk Eesti Arhitektuurimuuseumis 2020. aastal samade autorite teose "La fiévre d'Urbicande" ("Segadus Urbicande'is") eesti keeles ilmumisele, mis saatis autorite loomingule pühendatud näitust. ERR Kultuuriportaali suvesoovitus 2020 oli lummav arhitektuurikoomiks "Segadus Urbicande'is".

Nüüd soovime jätkata põneva albumisarja järgmise raamatuga. Näitusel "Urbatekt Varjatud maailmas" (05.06.2020-04.10.2020) eksponeeriti raamatusarja originaaljooniseid, seal olid muuhulgas graafilised lehed teosest "Brüsel". Eesti Arhitektuurimuuseum sai idee arhitektuuriteemalise graafilise romaani ainelise näituse loomiseks Eesti Koomiksiseltsilt.

Raamat kuulub fantastilise sisuga graafiliste romaanide sarja "Varjatud linnad" ("Les Cités obscures"). Schuiten ja Peeters on maailmas tunnustatud loojate paar, belglasest kunstnik ja prantslasest kirjanik-filosoof on pälvinud palju tunnustusi nagu näiteks mainekad Will Eisneri ning Angoulême Grand Prix auhinnad.


 

"Brüsel" käsitleb linnaruumilisi arenguid ja konflikti vana ja uushoonestuse vahel ning tutvustab arhitektuuris 1970. aastatel käibele läinud brüsseliseerumise mõistet läbi visuaalse narratiivi ja tegelaskujude lugude. "Brüseli" sisu saab võrrelda sündmustega 1960.–1970. aastate Brüsselis, kus gentrifikatsiooni läbinud piirkondadesse asuti kergekäeliselt rajama moodsaid kõrghooneid. Nt tekitas poleemikat Victor Horta silmapaistva 19. sajandi "Maison du Peuple" lammutamine ja ajalooliste hoonete asemele suurkorporatsiooni IBM kõrghoone püstitamine. Selliste arengute kirjeldamiseks tuli käibele uus mõiste "brüsseliseerimine". Mõiste kehtib igal pool, kus areng järgib 1960. ja 1970. aastate Brüsseli mustrit.

Kujundlikult tähistab romaanis "Brüsel" vanast uude üleminekut peategelane lillepoodnik Constant Aabels, kes äri nüüdisajastades asub pakkuma uusi, alati "värskena püsivad" plasttaimi.

Samal ajal viivad linnaplaneerijad ellu kõrgelennulise plaani Brüselit ajakohastada, mis hakkab aga võtma üha kafkalikemaid pöördeid. Schuiten ja Peeters armastavad põimida oma teostesse viiteid paljudest žanritest.

128-leheküljeline värviline raamat sobib vanemale kooliastmele ja täiskasvanutele. Arhitektuuriteemaline koomiks aitab mõelda kaasa linnaplaneerimisele, uue ja vana konfliktile ning inimeste vahelistele suhetele.


 

Graafiline romaan ilmub augustis 2022, teose annab välja Eesti Arhitektuurimuuseum. Kingitused hooandjaile saadame Woola villaümbrikus toetaja poolt valitud pakiautomaati, soovi korral saab raamatu kätte Eesti Arhitektuurimuuseumist Tallinnas Rotermanni soolalaos.