Kes on Ahto Valter?
Ahto Valter oli noore Eesti Vabariigi ja ka kogu maailma üks tähelepanuväärsemaid meresõitjaid. Juba 14-aastasena asus ta tööle madrusena Baltimaade uhkeimal purjelaeval “Tormilind”. 17-aastasena oli ta kündnud merd ja ookeane erinevatel laevadel ning jõudnud oma rännakul Ameerikasse. Lugedes juhuslikult prantslase Alain Gerbault'i ümberilma purjereisi kirjeldust, tärkas temas vastupandamatu soov ka ise selline reis teoks teha. Naasnud tagasi Eestisse soetas ta teenitud raha eest endale ühe väikese, jõemudas seisnud ja avamere jaoks kõlbmatu purjepaadi, seadis selle sõidukorda ning purjetas sellega ilma suurema kärata ja koos venna Kõuga üle Atlandi. Korrates seda kangelastegu järgnevatel aastatel veel neljal korral, saavutas ta kiiresti maailma meedia ning teiste meremeeste tähelepanu ning imetluse. Kuigi tema elukäik on tihedalt täis teisigi põnevaid seiku ning keerdkäike, võib ehk tema kõige tähelepanuväärsemaks teoks lugeda 1938. aastal esimesena Eesti lipuga ümber maailma purjetamist, kaaslasteks teiste hulgas tema naine ja 14-kuune poeg Ted.
Mis on olnud meie panus?
6 pikka aastat on kulunud erinevate Ahto elukäiku ning sündmusi kirjeldavate ning kujutavate materjalide välja peilimiseks maailmas, materjalide valdajatega kontaktide loomiseks, läbirääkimisteks ning lõpuks nii mõnegi materjali oleme isiklikult Eestisse toimetanud. Materjalid pärinevad Ameerikast, Kanadast, Austraaliast ja näiteks Lõuna-Aafrika Vabariigist ning tänaseks on neid kogunenud juba aukartustäratav kogus. Neist suurimaks ja väärtuslikumaks leiuks võib pidada Ahto ookeaniületuste filmilõike 30-ndatest ning ajavahemikul 1938-1940 aset leidnud ümbermaailmareisi puudutavate päevikute, foto ja filmikogu leidmist. Filmikogu, mille hulgas ka haruldane filmimaterjal aastast 1938 – seesama märgilise tähtsusega Ahto ümbermaailma reis.
Mille jaoks raha vajame?
Sooviksimegi raha koguda leitud unikaalsete, 1938 aastast pärit ja 16 mm filmilindile jäädvustatud filmikaadrite restaureerimistöödeks. Taastamist vajavat filmimaterjale on kokku umbes 2 tundi ning mis kõige tähelepanuväärsem selle juures - 60% sellest filmimaterjalist on värviline! Seega on tegu igatahes kui mitte kõige esimese, siis vähemalt ühtede esimeste värviliste filmikaadritega, mis eestlaste poolt salvestatud või eestlaste tegemisi kujutab. Filmilindile on jäänud Eesti lipu all seilava purjelaeva "Ahto" ümberilma reis koos Ahto Valteri enda, tema ameeriklannast naise ning 14-kuuse pojaga, nende argitoimetused laevas ning mitmed seiklusrikkad sündmused, muuhulgas näiteks Bahamal, Galapagose saartel, Tahiitil, Prantsuse-Polüneesia saarestikus, Aafrikas, sealhulgas ka näiteks kohtumine Gebrault'iga ning laevaõnnetus Austraalias jne.
Kanadast, ühes kodukeldrist päevavalgele ilmunud filmilint on küll vaatamata oma vanusele (filmilindid on pea 80-aastased) suhteliselt hästi säilinud, on ajahammas siiski jätnud osadele filmilintidele oma jälje: film on vaatamistel saanud kahjustusi, kriimustusi, esineb katkestusi, sellel on ajale iseloomulikult ning juba filmimisel kaadrisse jäänud karvu, tolmu, kohati kohtab ilmutuspraaki ning aegajalt filmi kaader raamis "hüppab" jne. Kõiki eelnevalt kirjeldatud kahjustusi on aga võimalik tänapäevase tehnoloogia abil kõrvaldada.
Kui suurt summat vajame?
Esialgse hinnakalkulatsiooni järgi on nimetatud filmimaterjalide restaureerismistööde kogumaksumuseks pakutud spetsialistide poolt umbkaudselt kuni 18000 eurot, millest minimaalselt 15600 eurot sooviksimegi Hooandja ja teie abiga kokku koguda. Selleks oleme teie jaoks välja mõelnud hulga toredaid tänumeeneid, kingitusi ja teeneid, mida suudaksime vastavalt toetuse summale vastutasuks pakkuda.
Restaureeritud filmimaterjalidest ning reisifotodest valmib Merekultuuriaasta lõpuks stuudio Rühm Pluss Null poolt toodetav täispikk dokumentaalfilm "Ahto. Unistuste jaht".
Jaanis Valk (režissöör) ja Erik Norkroos (operaator ja produtsent)