Tõstamaa Käsitöö Maja
See on lugu esivanemate pärandist ja sellest, kuidas üks unustuse hõlma vajunud traditsioon on saanud endale uue elu. Kõik algas unistusest, mis kasvas esimestest mõttelõngadest detailiderohkeks igapäevaeluks. Kui me 11 aastat tagasi alustasime, unistasime suurelt. Et Tõstamaa pärandkultuur on kaitstud. Et hoiame ja anname edasi esivanematelt päritud teadmisi ja oskusi. Et ühel päeval oleme oma poe, tootmis- ja näituseruumiga omapärane ja tugev Tõstamaa pärandkultuuri keskus – Tõstamaa Käsitöö Maja.
KES ME OLEME
Enam kui poolteist sajandit tagasi hakkasid Tõstamaa kandi naised kuduma väga kauneid valgeid "roosega" sukki ja kindaid. Algul olid need tagasihoidlike kaunistustega, ent paarikümne aastaga kujunesid väga uhketeks: tihedat ja peent koepinda katsid rikkalikud, peamiselt punastes, roosades, lillades toonides roositud kirjad. Aga aeg tegi oma töö. Arvatavasti ei peetud 20. sajandil valgeid, ühe põhilõngaga kootud kindaid enam soojadeks ja praktilisteks ning roosimise tehnika vajus unustuse hõlma.
11 aastat tagasi alustas Tõstamaal tegevust käsitöökeskus, kus said kokku käsitööst ja kodukandi traditsioonidest lummatud naised, kududes algatuseks igaüks endale ühe roositud kindapari. Kaugem soov oli taaselustada unustusse vajunud Tõstamaale omane kudumistehika - roosimine. Täna on MTÜ Tõstamaa Käsitöökeskus meistripõhine kogukonnakeskus, kes arendab piirkondliku pärandkultuuri järjepidevat edasikandmist lasteaiast kuini täiskasvanuteni välja.
MIS ME TEEME
Me usume traditsioonilisse käsitöösse, et ehedad ja lugudega käsitöötooted, mille üle me ise uhked oleme ja armastusega valmistame, on jätkusuutlikud ja pakuvad huvi ka laias maailmas. Usume, et isegi sedavõrd, et seda soovitakse siia kogema ja õppima tulla. Selle poole me püüdleme.
Meil on oma roosimine, millega oleme juba nii palju tööd teinud, et see on juba päris tuntud. Aga meil on ka oma savi. Siin kandis on olnud mitu tellisevabrikut, mille toodetest on ehitatud siin kandis maju. Eriti uhked on Tõstamaa kollastest tellistest majad, mida saab imetleda meie aleviku südames. Lõime käsitöö huvikooli, millest Pärnu linnaga ühinedes on saanud väärikas Pärnu Kunstide Kooli Tõstamaa maja, mis õpetab lastele ja täiskasvanutele savi- ja käsitööd.
MTÜ Tõstamaa Käsitöökeskus on täna praktikabaas erinevatele koolidele. 2019. aastast on MTÜ Tõstamaa Käsitöökeskus Pärnu Muuseumi juurde loodud Pärnumaa Rahvarõiva Nõuandekoja koostööpartner: Tõstamaal toimuvad rahvarõivakoolitused ja ühiselt kujundatakse rahvarõivanäitusi ja infopäevi. Kaheaastase õppekavaga rahvarõivakoolil on käsil kolmas hooaeg, koolitust koordineerivad MTÜ Rahvarõivas ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ja seda toetab Eesti Kultuurkapital. Koostööd tehakse ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga, Pärnu Lahe Partnerluskoguaga, Pärnu linnaga, piirkondlike turismiettevõtjatega ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga.
MIDA ME PLAANIME
20. sajandi algul oli alevi keskel ristmikul Vassili Martsoni pood, kust sai osta kraami seebist naelteni. 2012. aastal avasime seal omaniku eluruumide poolel Tõstamaa Käsitöö Poe. Need ruumid õnnestus 2017. a. sügisel Leader projekti ja Tõstamaa osavalla abiga renoveerida. Pood on täna armastatud sihtkoht, kuhu tullakse nautima nii meie enda kui ka kaugemate meistrite loomingut. Pood on tuntud ka väljaspool Eestit.
Meie unistuseks on korrastada kogu see omanäoline ja ajalooliselt kaunis hoone ägedaks pärandkultuurikeskuseks, mis on mõeldud kogukonnale ning külalistele Eestist ja välismaalt. Seal saame läbi viia õpitubasid, korraldada näituseid ja meeleolukaid käsitöökohvikuid. Seal saame kokku ja tunneme rõõmu meie koos olemisest ja koos loomisest ja õppimisest. Hooandja toel plaanime korrastada aknad ja ukse. Toetust plaanime küsida ka teistest organisatsioonidest.
MIKS SEE ON OLULINE.
Pärandkultuur on osa meie identiteedist. Oskused ja teadmised püsivad seni, kuni need on kogukonnale olulised ja neid antakse edasi. Kogukonnad püsivad seni, kuni neil on oma tugevad väärtused, oma ajalugu ja oma nägu, mida kõik oluliseks peavad ja panustavad selle hoidmisse. 11. aasta jooksul oleme olnud pidevas arengus, liikunud tasapisi edasi, võtnud vastu uusi väljakutseid. Oleme sisse töötanud oma käsitöö- ja keraamikaklassi. Aga nüüd tunneme, et ette on tulnud piir, millest me üksi üle ei saa. Aga piiri taha jäädes tunneme, et jääme seisma. Vassili Martsoni läbi sajandite säilinud ärimaja on oma pika ajalooga kultuuriväärtus, mis koos kavandatava pärandkultuuri keskusega annab Tõstamaa kultuuriloole uue hingamise ja uued võimalused.
MIDA SINA SELLEST SAAD
Ja just siin tuled mängu sina, hea hooandja!
Aita meil taastada ajalooline Vassili Martsoni ärimaja Tõstamaa ägedaks pärandkultuurikeskuseks. Hooandja toetus kulub projektitoetuse omaosaluse maksmiseks. Soovime piirkonna Leaderi, Pärnu Lahe Partnerluskogu abiga korrastada terve maja nii, et see säiliks ka tulevastele põlvedele. Iga hoo eest oleme ääretult tänulikud. Kõik, kes hoogu annavad, loovad ajalugu ning aitavad ka äärealadel elujõulisena püsida. Kõik toetajad, kes soovivad, leiavad koha meie tänutahvlil. Omalt poolt lubame, et Tõstamaa pärandklutuuri on võimalus kõigil kogeda siin veel palju aastaid. Lubame, et vana Vassili Martsoni pood on ka tulevikus koht, kus esivanemate lood elavad edasi nii meie traditsioonilistes kudumistes, käsitsi kedratud lõngas, kodukootud vaipades aga ka täiesti uutes kooslustes.
Aitäh kõigile, kes hoogu annavad!
Tulge meile külla!
MTÜ Tõstamaa Käsitöökeskus