Kallid sõbrad, Suur aitäh Teile! Me saavutasime eesmärgi ja kogusime kokku 10000 eurot.
Selle rahaga saab soetatud ja paigaldatud Astroshell kuppel. Täname kogu südamest kõiki kes panustasid meie projekti. Praegusel hetkel toimuvad tornis betoneerimistööd ja juba peatselt valmib kupli alus.
Sooviksime seada paika järgmise eesmärgi, mis on meie jaoks äärmiselt oluline. Observatooriumis saab olema 5 korrust. Üsna peatselt plaanime paigaldada korrustevahelised vahelaed. Nende vahele tuleb paigaldada trepp, mille maksumuseks saab olema 5000 eurot. Kogudes kokku vastava summa saabub observatooriumi avamine palju kiiremini. Ja juba peatselt saab olema võimalik vaadelda tähti hubases Munalaskme observatooriumis.
--------------------------------------------------------------------------
Oled sa sattunud vaatlema põhjatut, mõõtmatut öist tähistaevast? Vaadeldes tähti selgel ööl suundub meie pilk aja ja ruumi lõputusse. See hetk tekitab imetlust, kas pole nii?
Kargel selgel sügisööl võib palja silmaga märgata kuni 3000 tähte. Hea teleskoobi abil võib vaadelda miljoneid tähti ja rohkelt muid universumi objekte. Samas asulates esineva suure valgussaaste tõttu jääb suurem osa tähtedest märkamatuks. Seetõttu pole suur osa linnaelanikest iialgi näinud tõelist öist taevast.
Meie sooviks on võimaldada tähistaeva vaatlemist kõigile! Ning just sel põhjusel oleme ehitamas tõelist, täielikult varustatud astronoomilist observatooriumi, kuhu saab tulla iga Eestimaa elanik ja meie maa külastajad. See saab asuma piisavalt kaugel linnast ja piisaval kõrgusel, et linnatulede sära ja maanteelt tulenev valgustus ei segaks vaatlemist. Observatooriumi varustus võimaldab läbi viia visuaalseid vaatlusi ja sooritada imekauneid fotograafilisi võtteid erinevatest taevakehadest.
Observatooriumi ehituse eesmärgina on praeguseks hetkeks Munalaskmele soetatud maalapp koos vana veetorniga. Algust on tehtud ka ehitustöödega. Projektitööd algasid 2017. aasta alguses.
7000 euro täitumisel läheb projekt koheselt töösse, kus hakatakse teostama kuppli valmistamistöid. Kogudes kokku 10000 eurot saab kuppli koheselt observatooriumi katusele ka paika monteerida.
Mida saab olema võimalik vaadelda observatooriumist?
Universum on lõputu ja sellel tõepoolest on mida näidata asjahuvilisele. Selleks võivad olla meie päikesesüsteemi planeedid, kauged galaktikad, mille valguse jõudmine meieni võtab aega miljoneid aastaid. Säravad tähtede parved, lummavad udukogud, komeedid ja asteroidid. Pilgu võib heita kuu pinnale ja sellel laiendavatele kraatritele, spetsiaalse filtri abil võib vaadelda päikeseplekke ja protuberantse. Need vaatepildid ei jäta ükskõikseks kedagi!
Observatooriumi varustus
Esimene etapp koosneb vahendite kogumisest, mis mõeldud ehitustööde teostamiseks. Selle tulemusena palju aastaid kasutuses olnud veetorn muutub funktsioneerivaks observatooriumiks. Kui ehitustööd ja siseviimistlus jõuavad lõpule, saab paigaldatud ka teleskoop – refraktor 10.000 euro väärtuses. Mõõtmetelt ei ole see instrument väga suur kuid selle kvaliteet on tipptasemel. Selle abil saab olema võimalik korraldada avatud vaatlusi kohe peale ehitustööde lõpule viimist. Seejärel on plaanis paigaldada suurem Ritchey-Chrétien tüüpi seade, millega saab näha kaugemaid objekte.
Teleskoop ja sellele mõeldud ekvatoriaalne monteering on juba soetatud ning ootavad paigaldamist.
Praeguseks hetkeks on teostatud juba järgmised tööd:
1. Ostetud on maalapp ning sellel asuv veetorn, mis sobivad ideaalselt tulevase observatooriumi jaoks. Torni kõrguseks on 18 meetrit, koos kupliga saab torni kõrgus olema üle 20 meetri.
2. Teostatud on geodeetilised tööd.
3. Koostatud on arhitektuurne projekt, olemas on kooskõlastus kommunikatsiooniteenustega.
4. KOVi on esitatud taotlus ehitusloa saamiseks.
5. Teostatud on ehitise ekspertiis.
6. Koostatud on betoonkatte projekt.
7. Teostatud on tornisiseste metallkonstruktsioonide ja veemahuti demonteerimine.
8. Peale selle on meie käsutuses ka teleskoop apokromaatiliste läätsede, automaatse jälitusseadme ja saksa okulaaridega maksumusega 10.000 euro väärtuses.
Mis muudab meie projekti eriliseks?
Muidugi, Eestis juba on observatoorium. Tartu läheduses asub terve teadusasutus ja Tartu observatooriumis tehtud avastused on hoopistükkis tundud üle terve ilma. Selles observatooriumis viiakse pidevalt läbi teaduslikke töid ja seetõttu ekskursioonile pääseb sinna vaid haruharva. Vaatlustele kuluv aeg on liiga väärtuslik teaduse jaoks. Meie observatooriumi eesmärgiks ei saa olema teaduslike avastuste teostamine (kuigi seegi pole võimatu), meie missiooniks on pigem vaatlemine. Me ehitame kättesaadavasse kaugusesse kohta, kuhu võib alati tulla ja vaadelda tähistaevast. Analoogset projekti Eestis ei leidu.
Harju Elu: http://www.harjuelu.ee/munalaskme-veetorni-ehitatakse-observatoorium
ETV (34 minutist): https://goo.gl/3F2zaw
Veidi minust. Olen tegelenud astronoomiaga hobi korras juba ligi 20 aastat. Olen täitmas Balti Astronoomiaklubi presidendi ülesandeid ning oma missioonina näen astronoomia populariseerimist. Ma olen kindel et need ei ole ainult täiskasvanud, kellel on huvi veeta mõnd romantilist õhtut vaadeldes maailmaruumi ilu, aga ka lapsed, kellel saab olema põnev vaadelda planeete, udukogusid ja säravaid tähti samal ajal avastades taevakaarti ja laiendades oma teadmisi.