Rannarahva muuseum on lõpusirgel rohkete illustratsioonidega 420-leheküljelise raamatu kokku panemises. Raamat, millel nimeks „Prangli – ajaoaas Soome lahes“, võiks ilmuda 2016. a sügisel. Vajame aga pisut abi, et protsess lõpule viia.
Põhja-Eestis on vaid üks saar, kust nõukogude okupatsiooni aegse piiritsooni tõttu elanikke ära ei saadetud ja kus võib seetõttu näha ehedat väikesaare külamiljööd – Prangli. Saarel on põnev ajalugu, mis ulatub välja muinasaega, kuid mida on uuritud ja avaldatud vähe.
Rannarahva Muuseum on Eesti rannakultuuri uurimise lipulaev. Meie missiooniks on uurida, mõista ja inimesteni tuua mereäärse rahva ajalugu. Muuseumi teadurid Külvi Kuusk ja Maivi Kärginen on varem avaldanud raamatud Aksi saarest ja Naissaarest. Nüüd on järg jõudnud Prangli saareni.
Enne piiritsooni kehtestamist ei olnud Prangli sugugi isoleeritud. Sealt sõideti vabalt üle mere Soome kalapüügile ning kauplema. Siit möödusid suured laevateed. Käidi tihedalt läbi üle mere sõprade ning mandri elanikega. Saare ajalugu on olnud rikkalik ja kirev. Üllatavat on nii looduse-, ajaloo- kui arhitektuurihuvilisele, nii keeleteadlasele kui rannaromantika otsijale.
Raamatu eesmärgiks on anda ülevaade Prangli loost muinasajast tänapäevani. Räägime muuhulgas arhitektuurist, igapäevaelust, riietusest, usuasjadest, kultuurielust ning isegi fotograafiast, sest hoolimata saare väiksusest oli seal koguni oma fotograaf.
Oleme raamatu valmimiseks teinud ära mitme aasta pikkuse eeltöö. Toimunud on ekspeditsioonid saarele, läbi on vaadatud suur hulk arhiivimaterjali ja kogutud esinduslik kollektsioon vanu Prangli fotosid. Oleme kaasanud viis kaasautorit: Einar Värä, Piret Norvik, Vello Mäss, Urve Ratas,Tiia Möller. Tervikuks seob raamatu kunstnik Anneliis Aunapuu kaunis kujundus. Boonusena on raamatul pea täielik paralleeltõlge inglise keelde.
Anna hoogu, et Prangli lugu saaks kaante vahele! Aitäh!