LUULEPANKKasutaja  MTÜ Kirbutsirkus projekt kategoorias Kunst


 

MTÜ Kirbutsirkus on kahe kunstniku - Liina Keevalliku ja Katrin Essensoni - ühine tegevusplatvorm, mille eesmärgiks on arendada projektipõhiselt otsingulisema suunaga kunsti. Kirbutsirkus sai alguse sellest, et oli vaja jätkata nende varalahkunud sõbra Sven Kuntu algatatud festivali Maikellukese päevad. Samuti sündis sel ajal rühmitus Nagu Naine Oleks Kodus, kuhu kuuluvad lisaks Kirbutsirkuse duole ka etendaja, tõlkija ja keeletoimetaja Mari-Liis Roos, kultuurikorraldaja ja EKA doktorant Maria Hansar ning külalissatelliidina tihtilugu ka Liina Vahtrik.

"Luulepank" on automaat, mis näeb välja nagu harilik pangaautomaat, kuid raha asemel väljastab see hoopis luuletusi.

Luulepanga mõte tekkis installatsiooni "Murepunkt" tegemisel. Installatsioon levitas kolmes keeles luuleklassikat ning laotus üle Tallinna 2011. a. kultuuripealinna raames. Luulepank jäi aga tol korral tehnilise keerukuse tõttu teostamata. Nüüd on luulepank päriselt teoks saamas, kuna avanes hea võimalus teha koostööd Tartu linnaga, keda huvitab luuleautomaadi eksponeerimine jõuluteemalises valguskülas Tartu Raekoja platsil. Alates 28. novembrist kohtub meie senimaani veel eksperimentaalses arengustaadiumis Luulepank esmakordselt oma publikuga. Tulevikuperspektiivis on hetkel veel teada, et teine partner - Tallinna Ülikool - leiaks masinale meeleldi mingiks perioodiks koha ülikooli avalikus ruumis. Näemegi luulepanga tulevikku lõpututes turneedes, miks mitte üle maailma.
 


 

Kuidas Luulepank toimib?

Suhtlus luulepangaga käib nii nagu tavalise pangaautomaadiga - pärast lühikest sissejuhatust ja enesetõestust (mõne valiku tegemist) väljastab automaat luulet. Sõltuvalt suhtleja riskitaluvusest väljub automaadist kas klassikalist, kaasaegset või panga enda (ehk tehisintellekti) kirjutatud luulet. Luulepangas tegutsev ainulaadne masinaru A. I. Chekhov on kahe aasta jooksul toitunud oma kuulsa nimekaimu loomingust. Seni vaid näidendite loomisega tegelenud A. I. Chekhov proovib meie pangas esmakordselt kätt luuležanris.

Luulepangal on seega mitu funktsiooni - esiteks levitab ta linnaruumis kolmes keeles kultuuripärandit, teiseks tutvustab eesti luuletajate uudisloomingut, kolmandaks töötab tehisintellekti loomeprotsessi arendamises ning neljandaks teeb inimesele hallis argipäevas lihtsalt rõõmu.

Pangakülastaja saab valida ainult paketi, autori ja luuletuse valib pank juhuse muusika saatel ise. Ka on panga eestikeelses programmis võimalik valida uudisloomingut - nii mõnigi eesti luuletaja on loonud uusi šedöövreid, mis tõukuvad tuleviku mõtisklustest ehk elust koos tehisintellektiga. Senimaani on mänguga kaasa tulnud sellised poeedid nagu P. I. Filimonov, Carolina Pihelgas, Sveta Grigorjeva, Jürgen Rooste, Elo Viiding, Triin Soomets ja Karl Martin Sinijärv. Plaanis on kõiki andmebaase iga natukese aja tagant värskendada.
 


 

Luulepanga lõplikuks teostuseks jääb ressurssidest veel natuke puudu. Meid on projekti käivitamisel toetanud Kultuurkapital, Tartu linn ja Tallinna Ülikool. Hooandja toetust vajame selleks, et tasuda töö eest neile, kes on meil aidanud andmebaase täiendada ning neile, kes on aidanud masinat viimistleda, kujundada ja lõplikult kokku panna. Samuti selleks, et täiustada masinõpet tehisintellekti luulekirjutamisoskuse jaoks.
 


 

Kingituste lisainfo:

Vaata etenduse "It's time to fight reality once more" tutvustust SIIT. Lisaks teeme kõik endast oleneva, et etendust ka 2022. aastal mängida. Sel juhul lisandub videosalvestuse kingitusele ka Robotiteatri etenduste pilet.

MTÜ Kirbutsirkuse ning rühmituse Nagu Naine Oleks Kodus kohta leiab lisainfot meie kodulehelt.

  • 13 hooandjat
  • 231€kogutud 3000€ eesmärgist

Lõppenud

See projekt ei kogunud vajaminevat summat ja lõppes 03.Jan.2022