Hooandja abiga ilmavalgust näinud Eesti esimene "Karmoškaaabits" on paari aastaga muusikahuvilistele palju tarkust ja rõõmu toonud. Kuna aga huvi karmoškade vastu pole mitte ainult suur, vaid aina kiirenevalt kasvav, siis suureneb ka huvi praktiliste nõuannete järele, mida aabitsa kaante vahel küllalt leidub.
"Karmoškaaabitsas" kirjeldatakse karmoškamängu nii, nagu see viimase paari aastakümne jooksul Eestis levinud on. Õpik on jõukohane algajale iseõppimiseks aga kindlasti sobib see ka praktiliseks abimeheks pilliõpetajale või edasijõudnud muusikule, kes soovib oma mängu uusi mõtteid-võtteid kaasata. Õpik algab muusikateooria kursusega, mille käigus tutvutakse karmoškamängu puudutava teoreetilise poolega: rütmidega, helikõrguste ja nende kombinatsioonidega ning strihhide ja dünaamikaga. Teooriapoole tähelepanelikule lugejale ja mõtestajale on järgneva karmoškakursuse mõistmine väga palju lihtsam.
Veel üks võimalus on alustada õppimist harjutaja meelespeast, kuna pahatihti jääb õppimise viis õpitava enda kõrval varju. Peatükkideks jagunev pilliõppe osa õpetab karmoškaga heli tekitama ja ületama esmaseid koordinatsiooniraskusi. Hilisemates peatükkides lisanduvad senisele muusikateooriale karmoškaspetsiifilised ideed ja tutvustatakse võtteid, mille kasutamise viis musitseerimisel jääb suuresti õppija enda otsustada.
Äärmiselt olulised on aabitsaosa lõppu kogutud pillimeistrite märkused pillihoolduse ja ergonoomilise mänguviisi kohta ning mitmete õpetajate juhised tulemuslikuks harjutamiseks. Õpik lõpeb noodikogumikuga ja autoripalade saamislugudega. Aabitsa juurde kuulub samasisuline tasuta videokursus Youtube'is ("Karmoškaaabitsa pillikursus").
Foto: Mari Nurk
Õpiku autor on 10-aastase karmoška mängu- ja õpetamiskogemusega helilooja, muusik ja õpetaja Matis Leima, ansamblite Kiiora, Zetod, H6im ja Senat liige ning proovi- ja salvestusstuudio Helikon looja.