Eesti esimene UpCycling Festival!Kasutaja  Teeklubi MTÜ (Kohvik Lohvik - Laste oma kohvik) projekt kategoorias Sündmus

Miks me seda teeme?

Koolinoortele suunatud Lohviku mentorprogrammis osalevad lapsed kutsuvad sellel suvel esmakordselt Eestis ellu UpCycling festivali.

"Meie teeme, sest meil on ideed!", nii selgitab festivali sünnilugu ja vajalikkust projekti vedaja 13-aastane Emili Mirtel Markov. Meie esimene kokkupuude upcyclingu ehk uuskasutusega oli Kohvik Lohviku käivitamisel eelmise aasta suvel, kus tegime Lohviku pundiga koos Fifaalt saadud T-särkidest pleegitamistehnikas kogu meeskonnale ühtsed tööriided.

Nüüd tahame, et Elvast saab alguse Eesti esimene UpCycling Festival ja kogemus uuskasutuse võimalustest jõuaks järjest enamate inimeste teadvusesse.
 


 

Mis on UpCycling?

Upcycling ehk uuskasutus on väärtust loov taaskasutus, kus olemasolevatest materjalidest luuakse läbi disaini ja nutikate ideede midagi uut. Nii sünnib tootmises jäätmete asemel uus toodang, kodus uus trendikas riideese või nutikas disainilahendus ja väldime koos ressursside kulutamist uue materjali tootmiseks.

Upcycling - kellegi vanast saab kellegi uus läbi disaini ja nutikate tehnoloogiate kasutuse. Uus on enamasti parema kvaliteedi, unikaalse disaini ja/või käsitööna valminud toode.
 

Miks upcycling ja selline festival vajalik on?

Tarbime täna umbes 400% rohkem tekstiile kui 20 aastat tagasi! Sealjuures me tihti ei taju kuidas kiirmoodi tarbides teeme tohutult kahju nii kogu meid ümbritsevale keskkonnale kui ka iseendale. Suuremas plaanis vaadatuna on tekstiilitööstus maailmas suuruselt teine tööstussaastaja, mis takistab meid liikumast kliimaneutraalse majanduse poole.

Kas teadsid, et Eestis koguti 2018. aastal ühe inimese kohta kokku 3,7 kg tekstiilijäätmeid, mis teeb meid Baltimaade suurimaks tekstiilide hävitajateks?!
 

Mis toimub Eesti esimesel UpCycling Festivalil 9. juulil?

Festival toimub meie armsas Elva linnasüdames samal päeval populaarse Elva Kohvikutepäevaga. Programmis on terve päeva jagu erinevaid töötubasid, loenguid ja muud põnevat. Näha saab noore disaineri kevadel Keenias esmaesitletud upcyclitud rõivakollektsiooni. Päeva lõpetab filmiõhtu.
 

 
 

Igal külalisel on võimalus ise oma kätega midagi disainida. Muretsema ei pea ka need, kellel oma "toorikuid" kaasas ei ole, sest meie partnerid vaatavad üle oma laod ja nii saab kohapeal olema valik uusi disaineri kätt ootavaid rõivaesemeid ja muid disainimist ootavaid materjale. Lisaks on põhjust kappe tuulutada ja osaleda festivali raames toimuval taaskasutuse turul.

Festivali programmi koostamisel annab noortele korraldajatele teiste hulgas nõu disainer Reet Aus ja korraldamisel on appi tulnud mitmed partnerid - JCI Go Koda, Sportland, Fifaa, Elva vald, jt.
 

Kes me oleme?

Koolinoorte ärilabori loodud Lohvik – laste oma kohvik – avas Elvas Arbi järve rannaalal uksed eelmise aasta mais. Esimese hooaja jooksul said ettevõtja elu "nuusutada" ligi 20 koolinoort, kelle pühendunud töö tulemusena loodi ja viidi ellu rannakohviku kontseptsioon.

Nüüdseks on alustanud teine lend koolinoori, kelle suur soov on arendada seni tehtut edasi - pakkuda kohvikus rannahooajale sobivat tervislikku ja maitsvat toitu, tuua kokku veespordi harrastajad sõitma SUP-lauaga JA ALGATADA MIDAGI UUT, MIS JÄÄKS TOIMUMA AASTATEKS JA AITAKS KAASA JÄTKUSUUTLIKE TARBIMISHARJUMUSTE KUJUNDAMISELE.
 

Mis on Lohviku mentorprogramm?

Lohviku näol on tegemist unikaalse kogemusõppel põhineva projektiga. Programmi kaasatud koolinoored läbivad erinevaid ettevõtte loomiseks ja edukaks toimimiseks vajalikke koolitusi ning panevad õpitud teadmised mentorite juhendamisel kohe suvel ka praktikasse.

Meie sünniloo ja Lohviku programmi alguse kohta saad piiluda lisainfot eelmise aasta kampaaniast
 

Toeta uuskasutust:

  • Esimesed 1800 eurot: Festivali korraldamiseks vajaliku tehnika, telkide, õmblusmasinate jm. Seadmete rent
  • Lisanduvad 600 eurot: loome Festivali kodulehe ja selle juurde ka e-poe, kus nii festivalil osalenud uuskasutuse disainerid kui ka hiljem liituvad disainerid saavad oma tooteid pakkuda
  • Lisanduvad 2190 eurot: avaliku uuskasutuse õmblus-disainitoa rajamiseks vajaliku sisseseade soetamine (õmblusmasin, kattemasin, overlock masin, aurutaja, reguleeritav mannekeen, käärid, jms. pisitarvikud)
     

Jälgi meie tegemisi!

Facebookis 
Instagramis

  • 7 hooandjat
  • 161€kogutud 1800€ eesmärgist

Lõppenud

See projekt ei kogunud vajaminevat summat ja lõppes 01.Jul.2022