Viljandi muusikakooli ajaloo jäädvustamine raamatusUser's  Anti Einpaul project in the category Print

Eesti muusikakultuur on kõrgelt tunnustatud nii kodu- kui välismaal. Selle oluliseks alusmüüriks on mitmekülgne ja hästi toimiv laste ja noorte muusikaharidus. Arvukate muusikastuudiote, kursuste ja huviringide kõrval on tähtsal kohal ligi sada muusikakooli. Peatselt 80. sünniaastapäeva tähistav Viljandi muusikakool on üks vanemaid ja edukamaid nende hulgas.

(Laste)muusikakoolidest ei ole seni eriti palju kirjutatud. Raamatu autor Maret Tomson - kooli vilistlane ja kauaaegne muusikaloo õpetaja - loodab, et tema mahukas trükis innustab ka teisi uurima ja talletama oma kooli huvitavat ajalugu.

Rohkete fotodega illustreeritud raamat "Viljandi muusikakool 1945-2022" annab ülevaate õppeasutuse avamise esimestest katsetustest (1929 ja 1942) ning selle sünnist alates 1945. aastal kuni tänapäevani.
 


Õpetaja Maie Tamra solfedžotund 1981
 


Puhkpilliõpilaste konkursi võitjad 1987
 


1989.a on Tallinna Riikliku Konservatooriumi lõpetajate seas seitse (!) Viljandi muusikakooli vilistlast: Mari Aasa, Karin Lükk, Urmi Paade, Tiina Riit, Heli Kuus, Ott Maaten ja Andrus Mitt
 

Viljandi muusikakool kujunes juba selle loomisest peale kodulinna oluliseks muusikaelu keskuseks mõjutades Eesti kultuurielu ka laiemalt. Kooli on lõpetanud üle tuhande noore, kellest ligi viiendik on läinud muusikat edasi õppima. Vilistlaste hulgast võib leida tuntud muusikute nimesid: Olev Oja, Mati Kärmas, Mare Teearu, Aleksander Zagorulko, Aarne Saluveer, Lydia Rahula, Neeme ja Meelis Punder, Sven Kullerkupp, Andrus Mitt, Ene Salumäe, Jana Perens, Annely Peebo, Eleryn Tiit, Lauri Kadalipp, Tobias Tammearu ja mitmed teised.

Kooli rüpes on tegutsenud kaasaegset koorimuusikat viljelenud Viljandi Kammerkoor, siit on alguse saanud Eesti esimene vanamuusikaansambel Viljandi Linnakapell ja vanamuusikafestivalid. Väljapaistva kunstilise tasemega on Viljandi Noorte Sümfooniaorkester ja mitmeid auhindu pälvinud kooli puhkpilliorkester.

Hooandjate toetust soovime rakendada trükise keeletoimetamiseks ja küljendamiseks. Loodame, et raamat saab valmis 2024. juunis. Kingitused hooandjatele toimetame kätte isiklikult või posti teel vastavalt nende elukohale.
 

Viljandi muusikakool 1945-2022

Traditsioonide kestvus ja avatus uuendustele

Viljandi vanalinnas köidab pilku vana lossi meenutav torniga hoone, kust kostab päevad läbi laulu ja pillimängu. Siin on ligi 80 aastat tegutsenud Viljandi muusikakool.

Kuidas on kool alguse saanud? Kes olid esimesed õpetajad ja õpilased? Kuidas õpetati tol ajal pilli ja mis muusikat mängiti? Kui palju on koolis traditsioonilist ja samas uuenduslikku, mis on seotud meid ümbritseva eluga? Kuidas meenutavad vilistlased oma kooli ja õpetajaid?

Kõike seda saab lugeda varsti valmivast Maret Tomsoni raamatust "Viljandi muusikakool 1945-2022".
 


ETV saate "Vahva mees, kes pilli teeb" meeskond 1992-1993
 


Õpetajate näitering mängib O.Lutsu "Kapsapead" (Euronunnu) Maret Tomson ja Anu Röömel 1999.
 

Sissejuhatuses on lühiülevaade lastemuusikakoolide tekkimisest 1945. aastal, õppekavadest erinevatel kümnenditel, muudatustest muusikakoolide õppetöös taasiseseisvunud Eestis ning mõnedest tänapäeva probleemidest.

Kolm põhiosa on pühendatud direktorite Augustin Punga, Kalle Tamra ja Tonio Tamra tööperioodile, kus on vaadeldud vastava ajajärgu õppeplaane, metoodikat, repertuaari, õppekeskkonda ja selle muutumist, orkestrite ja ansamblite tegevust, õpilaste osavõttu konkurssidest jpm.

Raamatu lisast võib leida kooli juhtide, pedagoogide ja vilistlaste meenutusi, nimekirju kõigist õpetajatest ja kooli lõpetanutest ning pedagoogide koostatud olulisemate metoodiliste materjalide ja õpikute loetelu.

Raamat on illustreeritud rohkete fotodega kooli minevikust tänapäevani.

Loodame saada Hooandjate heldet toetust nii Viljandi kui ka Eesti muusikaloole vajaliku raamatu valmimiseks.

Vaata Kristiina Kanepi laulupoodi SIIT.

Tänulik autor Maret Tomson
kauaaegne Viljandi muusikakooli muusikaloo õpetaja
 


Viljandi Noorte Sümfooniaorkester, koor ja puhkpilliorkester ning dirigendid 2009
 


Viljandi Noorte Sümfooniaorkester, koor ja puhkpilliorkester kontsertreisil Hispaanias 2017

  • 75 backers
  • 3466€raised of 2500€ goal

Successful project

This project was funded on 01.Jan.2024