Möödunud viiel aastal olen kahe vanema lõõtskaameraga pildistanud Lõuna-Eestis asuvaid ja asunud tühje kodusid. Pildikogum "Vaiksed väljad, tasased laaned" on loomulik jätk mu 2016. aastal ilmunud raamatule "Abandonia", kus kujutasin kasutuseta, mahajäetud ruume Eestis. Kogusin sinna kokku fotosid ja jutukesi erinevatest Eestis asuvatest ja asunud mahajäetud paikadest: vabrikutest, koolidest, raketibaasidest, kirikutest, mõisatest. Olin selleks raamatukogudes ja veebis pikki tunde veetnud, uurinud kaarte, hulkudes juhuslikult paikadesse sattunud, rännanud risti-rästi mööda Eestit Sõrvest Kreenholmini.
Tundsin, et kogusin raamatusse kokku tõesti väga palju ja mitmekesiseid paiku, lugusid ja omaenda rännakuid. Ometi leidsin peagi pärast "Abandonia" trükist tulekut, et paigad, mille avastamise ümber suurem osa mu vabast ajast ja mõttejõust pöörles, olid olnud suuresti kõigi paigad. Kohad, kus käidi tööl, kus käidi õppimas, kus käidi teenimas. Need paigad olid mind haaranud, ent näisid nüüd ... ebamäärased. Asusin otsima individuaalsemat, isiklikumat ainest.
Lisaks olin leidnud, et digifoto on praktiliselt lõpmatu kaadrite arvuga ja paindlikkusega kasulik tööriist fototõdede õppimiseks, ent pikapeale mõjus tehniline piiramatus üksiku pildi väärtust pärssivana. Olin juba "Abandonia" viimasel pildistusaastal "kolinud" aeglasemat fotoprotsessi nõudvatele kaameratele.
Matkatujugi polnud lahtunud. Jalad sügelesid. Mis edasi?
Taas teid tallama, telk turjal.
Kogun hoogu, et välja anda raamat fotodest, mis on valminud perioodil 2016-2020 Lõuna-Eestis matkates leitud tühjades taludes. Paikades, kust on lahkutud: lastetuks jäänud majades.
Vaiksed väljad, tasased laaned.
Raamatu põhiosa moodustavad fotod on pildistatud otse positiivpaberile. Tulemuseks on kohapeal käinud, pildistatavat näinud ja seda füüsilise seosena edasi kandvad originaalfotod. 255 g/m² tihedusega läikega paberile pildistatud 13x18cm ja 9x12cm formaadis fotod on ilmutatud koduses pimikus traditsioonilise fotokeemiaga ning seejärel seleentooneris säilivamaks toonitud.
Pildistusviis on seega olnud otsitud ja leitud paikadega kooskõlas: vaikne ja aeglane. Paberi ISO3 vastav valgustundlikkus venitab säriaegu: mäletamist mööda on lühim raamatusse jõudva pildi säriaeg kolm sekundit, pikim aga paarikümne minuti kandis. Enne koju vannituppa üles seatud pimikusse naasmist ja fotokassettide taastäitmist saan teha kuus 13x18 ja kaheksa 9x12 pilti: selline piirang iga matka kohta on sundinud iga kaadrit rahulikult kaaluma, mõõtma ja teostama.
Piltide tegemiseks on kasutuses olnud kaks suureformaadilist plaatkaamerat: nendeks on sõjaeelses Dresdenis toodetud pisem metalline Ica Orix ja ühes väikeses Pariisi kaameratöökojas valminud suurem puidust aparaat. Mõlemad täielikult mehaanilised, üks katikutagi.
Ei saa ütelda, et valminud fotod oleksid tehniliselt täiuslikud. Valgustundliku pinna suuruse tõttu on lahutusvõime või teoreetiline "megapikslite" hulk muidugi vaatemänguline. Samas olen olnud rõõmus igasuguse juhuse pildilise väljendumise üle: kortsud paberil, fotokeemia plekid, põhimõtteline üle- või alasäri ... Kuigi kogu pildi valmimise protsess on olnud käsitöö, pole see olnud minu poolt täielikult juhitud. Selline uskumus oleks illusoorne ja ka igav. Iga pilt on omalaadne, iseloomuga ja parandamata. Päris.
Nagu iga pildistatud kodugi.
Rännud olen teinud peaasjalikult jalgsi, pikemad distantsid sinna ja tagasi olen läbinud ühistranspordi, jalgratta või häälega alguse ja lõpuga Tartus. Vahel olen ka öö peale jäänud ning magamiskoti kas kaasavõetud telgis või külastatud majades lahti rullinud. Matkad, kohtumised ja loomulikult loodus oma mitmekülgsuses ise on olnud oluline osa kogu piltide valmimise protsessis. Kogetud rõõmu ei saa oma ligilähedaseski suuruses edasi anda, ent olen lisaks fotodele raamatusse kirja pannud ka mõned read. Lisatud saab ka ingliskeelne kokkuvõte.
Mu sooviks on neist paikadest kokku panna raamat, mis on ilus. Ofsettrükis valmiva must-valge raamatu kujundab kogenud graafiline disainer Viktor Gurov ning selle paarsada lehekülge saab kõvakaanelise õmmeldud köite vahele. Keeleliselt toimetab teksti Elisabeth Kaukonen. Raamatu trükib Tallinna Raamatutrükikoda. Raamatu loomisele ja levikule aitab kaasa Elise Lillemägi.
"Vaiksed väljad, tasased laaned" on kavas trükist kätte saada ja teele panna enne 2020. aasta jõule. Esemelised kingitused toimetuvad kätte pakiautomaadi abil. Rahvusvaheliseks saadetiseks palun julgelt ühendust võtta.
Lisaks raamatule on Teil võimalik kingitusena endale saada kõrgekvaliteetseid reproduktsioone raamatusse jõudvate piltidest. Erilisele huvilisele pakun valikut originaalfotodest. Nii reprod kui ka originaalid saadetakse raamituna. Nii kingituseks saadetavad reproduktsioonid kui ka originaalid palun valida järgnevate fotode seast:
Reprode valimisega kiiret pole ja iga hooandjaga võetakse pärast projekti edukat lõppemist ühendust, et täpsustada, millist kaadrit endale soovitakse. Reprode hulk pole piiratud.
Kui aga on sooviks saada endale originaal, palun hooguandja huvides edastada oma eelistus pärast hooandmist kas e-postitsi aadressile rein.muuluka@gmail.com või allpool täpsustatud Instagrami konto kaudu. Originaalfotosid on igat loomulikult vaid üks. Juhul, kui on huvi ühe kindla originaali vastu, tasub enne hoo andmist kirjutada, et veenduda, et konkreetne pilt ikkagi alles on. Kui fortuuna ees hirmu pole, võtan muidugi ka iga esmajärjekorras valimata jätnud originaali sooviva hooandjaga detsembris eraldi ühendust.
Loodan, et mu pildid saavad Teie abiga peagi raamatuks ja ilu, mida rännakutel näinud olen, jõuab teistessegi silmadesse.
Enamat näed siit:
#vaiksedväljadtasasedlaaned Instagramis
muuluka.rein Instagramis