“Saja lugu” fotoraamatUser's  Saja lugu project in the category Print

SAJA LUGU

Variatsioonid Eesti inimestest

Toeta Hooandjas Kaupo Kikkase fotoraamatu "Saja lugu" trükkiminekut.

“Saja lugu" on Eesti vabariigi 100ndaks sünnipäevaks valmiv žanriülene suurteos Eesti inimestest. Nad on väga erinevad, nad elavad kõige erinevamates Eestimaa paikades. “Saja lugu” portreteerib neid fotodel ja muusikas ning nende endi sõnadega. “Saja lugu” on dokumentaalsus, mis kasvab üle poeetikaks.

Fotograaf Kaupo Kikkas jäädvustab saja eestlase näod ja paigad ning loob sellest koos dramaturg Laur Kaunissaarega ainulaadse fotoraamatu. Helilooja Erki Pärnoja kirjutab mitmeosalise piiridele püüdva teose, mille lavastab Jaak Prints ja kus laval on “Saja loo” peategelased – sada eestlast. Meelis Muhu loob kogu protsessist dokumentaalfilmi. Kontsertlavastuse “Saja lugu” raamat ilmub ja kontsertlavastuse maailmaesiettekanne toimub festivali JAZZKAAR avasündmusena 20. aprillil 2018.

“Saja lugu” algas avalikust üleskutsest kõigile soovitada ennast või sõpra või naabrit – üht lahedat inimest, kes kindlasti peab osalema sadat Eesti inimest portreteerivas projektis “Saja lugu”. Üleskutsele vastas 350 inimest, kelle soovitustest valisime välja 100 portreteeritavat. "Saja loo" käigus sündiv Kaupo Kikkase suureformaadiline ja mahukas fotoraamat avab neid kolmes elemendis: inimesed nende endi valitud keskkondades; äärmuseni isiklikud lähiportreed, milles inimeste nägudest saavad maastikud; ning üleskirjutus inimeste endi kõige isiklikematest mõtetest. Sellest põimub kokku template-rahvuslikkusest kaugemale minev teos, mis laseb kogeda ühiskonna taga üksikisikuid ja üksikisikute taga ühiskonda.

Teekond nende inimeste juurde on “Saja loo” inspireerivaim osa ning asja tuum. Kuidas väljendada nende kokkusaamiste ilu ja värskust? Kuidas väljendada pildil ja muusikas seda, mis on inimeste sisemuses, igaühel erinev, kuid ometi kõigil ühine – meil, keda ühendab paratamatus elada ühel ajal? Kuidas väljendada laval seda, milline on ühiskond, ja samas seda, mis on äärmuslikult isiklik? Seda, mis sõnadesse ei mahu, aga mis on ometi tajutav ja mida nimetatakse ajastu vaimuks? Selles kõiges "Saja loo" väljakutse seisnebki. 


Fotoraamatu planeeritav valmimise aeg on aprill 2018. Esitlus toimub 20. aprillil 2018 festivali Jazzkaar avamise ja kontsertlavastuse “Saja lugu” ettekande raames.

“Saja lugu” meeskond tänab kaasaelamise ja toetuse eest. Fotoraamatud saab kätte “Saja lugu” esitluselt 20. aprillil 2018, Jazzkaare kontorist peale raamatu valmimist või festivali Jazzkaar ajal festivalikeskusest Punasest Majast Telliskivi Loomelinnakus.    

Jälgi fotoraamatu valmimisteekonda:

https://www.facebook.com/sajalugu/

https://www.instagram.com/sajalugu/

http://sajalugu.ee/

http://www.jazzkaar.ee/

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas on fotograaf ja kunstnik. Rahvusvaheliselt on enim tunnustust pälvinud tema portreed muusikutest – neid on avaldatud enamikes maailma suurimates väljaannetes ja nad on võitnud auhindu nii Euroopas kui Ameerikas. Väga oluliseks peab Kikkas oma koostööd helilooja Arvo Pärdiga.

Kui fotograafina on Kikkas keskendunud eeskätt portreedele, siis kunstnikuna liigub ta pigem vaikelu radadel. Tema tuntuim näituseprojekt on puid portreteeriv seeria “Treescape” mida on eksponeeritud Saksamaal, Prantsusmaal, Inglismaal ja Lätis. Hetkel töötab Kikkas oma järgmise näituseprojektiga "Ansel".

Laur Kaunissaare

Laur Kaunissaare on olnud dramaturg Tallinna Linnateatris, Kanuti Gildi SAALis ja aastast 2012 Teater NO99-s. Dramaturgina on ta teiste hulgas teinud koostööd Ene-Liis Semperi, Tiit Ojasoo, Saša Pepeljajevi, Jaanus Rohumaa ja Jarek Kasariga. Kaunissaare käe all valmivad “Saja loo” dramaturgiline raamistik ja tekstilised osad.

Erki Pärnoja

Helilooja ja multi-instrumentalist Erki Pärnoja on kuulajaile tuttav kitarristina ansamblist “Ewert and The Two Dragons” ning oma filmiliku kõlaga sooloprojektidega “Himmelbjerget” (2016) ja “Efterglow” (2017). Tema meloodiline, põhjamaine ja minimalistlik helikeel aitab kuulajal kergesti muusikat mõista. Muusika “Saja loo” jaoks kirjutab Pärnoja variatsioonivormis — üks idee kordub läbi terve teose, alati pisut muudetud kujul. Karge põhjamaine meeleolu, sisemine sügavus ja põnevad kõrvalepõiked peateelt viivad kuulajaeneseavastuslikule rännakule. Teose kannab ette autori mõttekaaslastest koosnev kaasaegne orkester 12-14 muusikuga ja vähemalt üks vokalist. Muusika on “Saja loo” keskmes. aga otsuse, kas muusikud viibivad terve lavastuse ajal laval või mitte, teeb lavastaja pärast seda, kui on kinnitatud lavaruum.

Jaak Prints

Jaak Prints on näitleja ja lavastaja. Aastatel 2005-2012 oli ta näitleja Teater NO99-s (“NO88 ГЭП”, “NO83 Kuidas seletada pilte surnud jänesele”, “NO75 Ühtse Eesti Suurkogu”, et mainida vaid mõned). Teater NO99-ga on Prints esinenud lisaks Eestile veel paljudes Euroopa linnades. 2016. aastal pälvis ta soololavastuse “NO45 Kodumaa karjed” eest aasta parima meesnäitleja tiitli. Ta on täiendanud end Peterburi Teatrikunsti Akadeemias ning olnud jalgpalliklubi FC Flora tegevjuht. 2017. aastal lavastas Prints Eest vabariigi aastapäeva kontserdi Rahvusooperis Estonia.

 

Projekti “Saja lugu” produtseerib festival Jazzkaar

Tallinna Rahvusvaheline Festival JAZZKAAR on Eesti kultuuri üks visiitkaarte. 2018. aastal toimub Jazzkaar 29ndat korda. See on festival, millel on esinenud 60 riigi muusikud rohkem kui 3000 kontserdiga. Tipphetki on kajastanud paljude maade ajakirjanikud ning Klassikaraadio ja EBU ülekannnete kaudu on sellest osa saanud miljonid Euroopa jazzisõbrad. Eesti muusikatööstus valis Jazzkaare 2015. aasta parimaks muusikafestivaliks. Jazzkaar kuulub Euroopa parimate festivalide hulka ning tunnustati EFFE kvaliteedimärgiga aastateks 2017-2018.

Jazzkaar on pidevalt uue otsinguil, püüab avardada ruumi muusikas endas ja muusika ümber. Festival katsetab põnevaid kontsertformaate, otsib uusi esinemispaiku ning kujundab nauditavamaks ka traditsioonilist kontserdikeskkonda. Jazzkaar vaimustus „Saja loost“ kohe ning ootab huviga, kuidas erinevad kunstivaldkonnad aitavad üheskoos sügavalt portreteerida Eestit, ta inimesi ja ühiskonda.