Rein Siimu elulooraamatUser's  Leino Laurimäe project in the category Print

Rein Siim (1938−2015) kuulub väe ja karisma poolest samasse ritta meie "rahvuslike aarete" Gunnar Aarma, Heino Tiigi ja Vigala Sassiga. Teda iseloomustab see, et ta võttis korduvalt ette ja tegi ära pea võimatu. Pole ime, et ta on omaaegsete hulgas legend - suurem kui elu ise!

Rein Siim on Eesti karate vaimne isa. 1960ndate teises pooles pani ta koos maalikunstnikust abikaasa Ludmilla Siimu ja teadlaste Heikki Vallaste ja Mart Rosmanniga aluse Eesti karate kuulsusrikkale traditsioonile. Ka tänane Eesti karate seisab Rein Siimu ja ta esimeste õpilaste laiadel õlgadel.
 


Karatelaagris lustimas 1972. a suvel. Kimonos Etker Jõeleht, ujumispükstes Rein Siim. Erakogu.
 

Aga karatega ülespiitsutatud yang-energiat pidi tasakaalustama yin-pool. Samal ajal karate-buumiga saavutas Rein Siim kiiresti edu maalikunstnikuna. Hariduselt oli ta hoopis arhitekt, kuid selle kompenseeris tema fenomenaalne tahtejõud ning karatega tippvormi treenitud fokuseerimisoskus.
 


Kunstnikest sõpruskond 70ndate keskel. Vasakult: Rein Siim, Ludmilla Siim ja Urmas Pedanik. Erakogu.
 


Rein Siim, 1976. „Kasvuhoone“. Õli, lõuned. 149 cm x 130 cm, Tartu Kunstimuuseum.
 

Rein Siimu kannustas sügaval stagnaajal veel kolmaski suur siht - läände pagemine. Ta oli kirglik nõukogudevastane. Aga abikaasadel koos minna oli pea võimatu. Nii kaaluti ja katsetati lausa ulmelisi põgenemismeetodeid. Lõpuks, 1977. aastal leidsidki Nõukogude Eesti kultuurieliiti kuulunud Ludmilla ja Rein Siim võimaluse Soome emigreeruda.

Oma elu teise poole elaski Rein Siim Soomes, pühendudes taiji'le. Nagu varem karate puhul, nii tõmbas teda ka taiji juures vaimsus ja vägi. Eesti taasiseseisvudes rajas ta oma tugeva taiji-koolkonna ka siiapoole lahte.



Rein Siim juba taasiseseisvunud Eestis taiji'd õpetamas. Foto autor on Harri Rospu, Maret Mursa Tormise erakogu.
 


Taiji-laagris Keravanjärvil, Soomes 2000ndate alguses. Erakogu.
 

Raamat on ühtaegu põnev ja dokumentaalne, toetudes mitmekümne Rein Siimu kaasteelise mälestustele. Paljud neist, näiteks Ludmilla Siim-Kaasinen, Jaak Kangilaski, Urmas Pedanik, Lembit Kolk, Heikki Vallaste, Maret Mursa on ise samuti oma koha Eesti kultuuriloos auga välja teeninud. Raamatut illustreerib üle saja vana foto ja haruldase dokumendi ning Rein Siimu olulisemate maalide värvilised reproduktsioonid.

Raamatu autor, Marion Pajumets, on sotsioloog, kes tunneb end kodus avatud intervjuude ja muu kvalitatiivse materjali kogumisel ja sellest põhilise väljanoppimisel. Ta oli ka Rein Siimu taiji-õpilane.

Elulugu kirjastab MTÜ Taiji Selts, kus õpetatakse eestlastele taiji'd  juba 20 aastat.

Käsikiri on juba kirjutatud. Annetused kuluvad raamatu valmimise järgmistele etappidele.

Tutvustame Rein Siimu elulooraamatut 1. detsembril, mil täitub 50 aastat Eesti esimesest ametlikust vastuvõtust karate-trenni.

Kingitused saab kätte vastavalt kokkuleppele, kas ise aadressile Sakala 14, Tallinn kohale tulles või pakiautomaadist / postkontorist.

 


"Laevad dokis", 1977. Õli, lõuned. 149,5 cm x 200 cm, Tartu Kunstimuuseum.
 

Vaadake ka videot, kus autor loeb ette katkendit raamatust.

Olge terved ja tänatud!
 

  • 64 backers
  • 3678€raised of 3500€ goal

Successful project

This project was funded on 21.Oct.2020