Mis on "Hingede öö"?
Lavastus "Hingede öö” on Labürintteatriühenduse G9, Tartu Uue Teatri ja Tartu Ülikooli muuseumi koostöös valminud ruumirännak ühele. Lavastus esietendus möödunud aastavahetusel ja tuleb tänavu taasetendamisele.
Karl Ristikivi 1953. aastal ilmunud samanimelise romaani põhjal loodud lavastuses avaneb teatrikülastajal võimalus kehastuda ise peategelaseks, liikuda läbi Tartu toomkiriku ruumide, tuhnida iseenda mäluruumis, kohata võõraid ja tuttavaid, aga eelkõige iseend praegu ja minevikus. Teejuhtideks ja abilisteks on romaanist tuttavad stseenid, tunded ja tegelased.
Olle. Foto: Gabriela Liivamägi
Tegemist on sügavalt individuaalse kogemusega: ühe õhtu jooksul viiakse läbi 40 erinevat individuaalset etendust. "See on lavastus, mis jääb pikalt kuklasse kummitama, olles ühtaegu ülimalt võõritav ja väga isiklik kogemus," on teost kirjeldanud teatriteadlane Riina Oruaas.
Kirjandusteadlane Jaak Tomberg meenutab: "See oli metafüüsilisi mõtisklusi, isiklikke sisekaemusi ja ootamatuid meelelisi elamusi pakkuv osavõtuteater ühele — nähtavalt suurte kulutustega täienisti materiaalselt välja mängitud personaalne virtuaalne reaalsus, kus oleks tahtnud viibida palju-palju kauem."
Ingel. Foto: Gabriela Liivamägi
Mille jaoks me toetust küsime?
"Hingede öö" lavastust poleks ilma paljude vabatahtliketa, kellel on vastutusrikas ja nii füüsiliselt kui ka kunstiliselt väljakutsuv roll. Toetuse eest tasustatakse 30 vabatahtliku panust lavastuse sündi.
"Hingede öö" trupp. Foto: Henry Griin