Hannes Rummu raamat "Ülo Nugise ja Eesti taasiseseisvumise lugu"User's  Hannes Rumm project in the category Print

Hea lugeja,

kui teil on mälestusi Ülo Nugise kohta või te teate kedagi, kel võib olla selliseid mälestusi, siis palun andke sellest mulle teada! Võite kirjutada hannes.rumm@gmail.com või helistada 5237525. 

Olen juba saanud südamlikke meenutusi, toredaid fotomeenutusi ning isegi mõne 30 aasta vanuse dokumendi. Kasutan neid tänuga raamatu tegemisel ning loodan neile lisa leida.

Palun teil toetada raamatu tegemist nii ajaloo meenutamisega kui võimalusel ka rahaliselt!

heade soovidega,
Hannes Rumm

 



Kuna mu hobi on mälumäng, siis alustan küsimusega: 1992. aasta sügisel sai presidendiks Lennart Meri, Riigikogu esimeheks Ülo Nugis ja peaministriks Mart Laar. Need kolm meest kandideerisid 1990. aasta märtsis Tallinnas samas valimisringkonnas Eesti Vabariigi Ülemnõukogusse. Kes sai neist kõige vähem hääli?
 


 

Vastus sellele küsimusele on üllatav. Nagu on üllatav, põnev ja sageli suisa kirglik meie lähiajalugu.

Eesti on üsna ainulaadne riik, sest meie taasiseseisvumise hetk on fikseeritud minutipealt: see juhtus 20. augustil 1991 kell 23.03. Just sel hetkel 30 aastat tagasi kuulutas ülemnõukogu juhataja Ülo Nugise haamrilöök välja otsuse meie taasiseseisvumise kohta.

Paraku oleme me aga ära unustanud mehe, kes ajaloolise haamrilöögi tegi. Ometi oli Ülo Nugise panus taasiseseisvumisse ainulaadne. 1988. aasta novembris asutas 4000 eestimeelset ettevõttejuhti just Nugise juhtimisel Töökollektiivide Liidu. See ühendus oli oluline vastukäik nõukogude-meelsele suurtehaste ühendusele, mis võitles Eesti iseseisvuse vastu. Loomeinimesed meie taasiseseisvumisele selles "rindelõigus" ju kaasa aidata ei saanud.

Nagu elus mõnikord ikka juhtub, viib üks asi teiseni. Talvel kutsuti mind stsenaristina tegema dokumentaalfilmi Ülo Nugisest. Avastasin Nugise eluloost palju põnevat. Paraku mahub filmi vaid väike osa kogutud teadmistest. Seetõttu otsustasin Ülo Nugise eluloo raamatuna kirja panna, sest see on kaante vahele saamist väärt. Aga oluline on, et ühe tipp-poliitiku lugu kirjeldab samal ajal kogu Eesti taasiseseisvumise ning oma riigi ülesehitamise ajalugu.

Raamat eeldab arhiivis istumist, kümnete inimestega suhtlemist ning loomulikult pikki tunde arvuti taga. Palun toeta raamatu kirjutamist ja koostamist Hooandjas! Loomulikult tänan toetajaid raamatus nimeliselt ning toimetan kõikidele toetajatele nende tänukingi postiga koju kätte. Oluline on rõhutada, et kuna raamat ilmub enne jõule, siis sobib see suurepäraselt jõulukingiks teie lähedastele ja sõpradele.

Aga alustasin mälumänguküsimusega. Õige vastus sellele on: 1990. aasta märtsis valiti sellest kolmikust kõige suurema häältesaagiga ülemnõukogusse Estoplasti direktor Ülo Nugis. Talle järgnes noor muinsuskaitsja Mart Laar. Kirjanik Lennart Meri jäi sootuks ülemnõukogust välja. See fakt näitab, kui pööraselt kiiresti muutus elu meie lähiajaloo kõige põnevamal perioodil. Luban, et ka raamat Ülo Nugisest üllatab nooremaid lugejaid ning pakub minu eakaaslastele võimalust elada uuesti läbi oma nooruse ja Eesti poliitika kõige ilusamad aastad.