Palliatiivravi - Palliatiivravi meeskond leevendab valu ja muid murettekitavaid probleeme, peab suremist normaalseks protsessiks, surma ei lükata edasi (st kui patsient saab palliatiivravi teenust ning patsiendi organid lõpetavad töö, siis ei ole eetiline enam inimest tilgutite alla panna) ega kiirendata seda protsessi. See pakub tugisüsteemi, mis aitab patsiendil elada võimalikult iseseisvat ning aktiivset elu, aitab samuti patsiendi perel toime tulla lähedase haiguse ning surmaga, nõustab pereliikmeid, parandab elukvaliteeti. (World Health Organization, 2007).
Tere, armsad hooandjad!
Mina olen Anna ning tean, kui tähtsad on meie lähedaste viimased hetked ja vestlused nendega. Kahjuks praeguses maailmas ümbritsevad meid aina rohkem ja rohkem erinevad haigused, mis lõppevad inimese varajase surmaga. Saades ise diagnoosi, või kui meie lähedane saab, hakkame me inimestena juba oma loomuses seda elu leinama.
Enne kui räägin sulle natuke täpsemalt nendest kaartidest, miks ja kuidas see idee sündis ja põhjusest miks ma seda südamest soovin, tahan sind juba tänada! Tänada, et oled võtnud enda päevast selle väärtusliku aja, et mind kuulata. Ehk kõnetab ka see teema sind ja soovid minu unistust aidata täita! Me ei tea kunagi, millal meie endaga või meie lähedasega võib sama juhtuda, just sellepärast ongi nii oluline, et inimestel, kes seda teekonda praegu läbi teevad, oleks abi.
Kui 4 aastat tagasi tegin otsuse minna õppima tegevusterapeudiks, teadsin kohe, et oma lõputööks soovin luua midagi praktilist, ideaalis seoses palliatiivraviga, kuna see on mulle väga hingelähedane ning tähtis. Vestluskaartide idee tuli mul siis, kui olin jaanuaris Belgias palliatiivravi intensiivkursusel (Interdisciplinary Programme on Palliative and End-of-Life Care). See oli imeline kogemus, sest Belgias on palliatiivravi väga heal tasemel. Seal ei kardeta rääkida surmast ja suremisest. Ma nägin erinevaid vahendeid, võtteid ja võimalusi, kuidas erinevad spetsialistid toetavad haigeid ning ka nende pere saab sel ajal ja ka pärast lähedase surma head hoolt. Kuna kahjuks pole mul aega lõppmatuseni, sest kooli lõpp hakkab paistma, teadsin et midagi väga suurt ma esimeseks asjaks teha ei saa. Seetõttu tunduski vestluskaardid täpselt see õige mõte, millega hetkel alustada. Need ei vaja reeglite õppimist, keerulist juhendit, kindlat aega ja kohta. Küsimustel ei ole õigeid ega valesid vastused, on vaid vastused otse meie enda südamest. Eestis on hetkel palliatiivravi algusfaasis ning mul on väga suur au luua midagi, mis aitab meil jälle sammuke edasi minna sellel teekonnal.
Minu töö inspiratsioon
Kui minu ema sai 2017 aastal vähidiagnoosi, valdas minu peret väga suur ehmatus ja mure - mis saab edasi ja kuidas üldse eluga edasi minna? Ta lahkus meie seast 2019 aastal, kuid ka pärast surma valdasid meid samad tunded ja emotsioonid. Kuidas on võimalik üldse eluga edasi minna, kui nii suur ja tähtis osa sellest elust on kadunud. Ühel hetkel sain ma aga aru, et meil oli olnud privileeg, et saime jätta hüvasti. Ükski surm ega kaotus ei ole kerge, eriti siis, kui näed kõige tähtsamat ja kallimat inimest valudes, piinlemas, tahtmas surra. Kuid siiski olen väga tänulik, et meil ei jäänud omavahel miskit rääkimata. Ta oli avatud rääkima teemadest, mis on meile kõigile väga rasked ja ma julgeksin öelda, et tema julgus rääkida tekkis eriti siis, kui ravi oli juba lõpetatud ning sisimas teadsime, mis meid ees ootab, lihtsalt ei teadnud täpselt millal. Just see andiski mulle motivatsiooni teha miskit, või täpsemini öeldes just tema andiski mulle selle soovi teha miskit, mis abistaks teisi peresid, kes on samas olukorras, kuid kes vajavad natuke abi ja suunamist neil teemadel.
Vestluskaarte on Eestis mitmesuguseid erinevaid, kuid meie turul puudub hetkel sellise sisuga toodang, mis aitaks toetada surijat ning tema lähedasi. Minu kaardid koosnevad 50st küsimusest, millest 25 kaarti on suunatud surijale ning teised 25 tema lähedastele. Muidugi pole neil otsest reeglit, vastata võivad kõik kõikidele küsimustele. Kaardid on abivahendiks surijatele, lähedastele ja ka erinevatele spetsialistidele, et vestlus surmast kulgeks avatult ning inimestel oleks võimalus leppida haigestumise, surma ja leinaga. Eesmärgiks on tekitada inimeste vahel sügavat arutelu, küsimused algavad ajast, mil haigus diagnoositi ning lõppevad suremisega seotud teemadel. Vestluskaardid aitavad väljendada ning jagada enda tundeid, mõtteid, emotsioone, hirme ja rõõme.
Seega siin on 3 põhjust miks need kaardid on vajalikud:
- Küsimustele saate vastata just teile sobival ajal, neile vastates saate luua ise endale mõnusa keskkonna, te ei pea istuma üksteise vastas nagu psühholoogi või arsti vastuvõtul. Võite teha endale teed, süüdata küünlad mõnusaks hubaseks valguseks, panna taustale mängima oma lemmikmuusika. Just nii, nagu teile endale meeldib!
- See ei hõlma teie jaoks võõraid inimesi. See on sügav ning tähenduslik aeg ainult teile ja teie lähedastele.
- Pärast lähedase surma on mõeldud ka 25 küsimuste kaarti lähedastele vastamiseks. Saate koos arutada ning vaadata tagasi sellele ajale.
Millele kulub hooandja toetus?
- 4100 eurot – selle toetusega saaksin esmased 200 kaardipakki trükki lasta, millega saame vaikselt koos abistada meie oma inimeste elu.
- 4500 eurot – saan tasuda kaartide küljendamise kulud.
Mu süda on täis nii suurt teotahet see kõik ellu viia! Iga teie antud toetusega, jõuame me koos parema kohani, kus me enam ei pea kartma surmast rääkimist. Me jõuame kohta, kus pered julgevad võtta selle aja, et rääkida päriselt mida nad tunnevad, kardavad, mida nad vajavad ja tahavad. Rääkides otse ja ausalt surmast.