"Mis sa ilma paadita teed?" on tujuküllane lugu Viimsi vetes asuva väikese Aksi saare värvikast ajaloost. Lugu jutustatakse Aksi saare ühe koloriitseima elaniku, 1885-1933 aastatel elanud August Luusmanni pilgu ja tema päevikusse kirjutatud mõtete läbi.
August Luusmann oli väga mitmekülgne ja andekas mees. Ta oli muusik ja helilooja, kirglik fotograaf ja ka kirjamees, kes juurdles sügavuti maailma asjade üle ja oma mõtted suure põhjalikkusega ka kirja pani. Tema muusikalisest pärandist on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis hoiul 61 helitöö käsikirjad. Kuigi August Luusmanni omas ajas ei tunnustatud, väärib tema omapärane looming kindlasti ajaloohõlmast äratamist, kuulamist ja nautimist. Ning kuigi Aksi maailm oli omas ajas täiesti eriline, oli see samas Eesti väikesaartele väga iseloomulik.
Alustasime muusikalise suvelavastuse "Mis sa ilma paadita teed?" projektiga juba 2019. aasta suvel, kui algasid teksti-, laulu- ja tantsuproovid. Ülemöödunud ja eelmisel suvel oli meil ka avalikke esinemisi etenduse lühikavaga, kus saime väga hea tagasiside ja heakskiidu osaliseks. Täispikkuses lavastus jõuab vaataja ette aga 2021. aasta suvel.
Meie trupis on 17 inimest, kes kõik hea südamega selles projektis osalevad ja oma loomeaega panustavad. Käsikirja kirjutas ja lavastab Viimsi Kooliteatri legendaarne juht Külli Talmar-Kuiv, muusikaseaded teeb ja õpetab tunnustatud muusikapedagoog ja dirigent Andrus Kalvet, tantsusammud seab ja õpetab armastatud koreograaf Maido Saar. Lavastuses mängivad näitleja Raivo Mets, laulja Kelli Uustani, andekad noored talendid Kasper Sebastian Silla ja Alex Paul Pukk, ansambel Robirohi ja paljud teised toredad tegijad. Kogu näitemäng on laulude-, tantsude ja muusikaga põimitud ja kestab koos vaheajaga 2 tundi.
Saaretemaatikast lähtuvalt on meie soov mängida seda etendust eelkõige just saartel – Aksil, Pranglil, Naissaarel, Aegnal, Hiiumaal ja mujalgi. Sellega kaasneb aga paratamatult trupi suur transpordikulu saartele ja majutamisega seotud väljaminekud.
Palumegi siin Sinu toetust, et saaksime etendust nii sel kui ka järgmisel suvel etendada rohkemale publikule erinevatel Eesti saartel ja huvitavates mängupaikades.
Aitäh Sulle juba ette! Meiegi peame meeles iga toetajat, kinkides tänutäheks Viimsi vabaõhumuuseumi külastuse, esindusliku raamatu "Aksi – mereriik Tallinna külje all", piletid sel suvel toimuvale etendusele Pranglil ja veel muudki.
Täname ka Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali ning Viimsi Valda, kes samuti on lavastuse väljatoomisele oma õla alla pannud.