Raamatu "Külad vete serval" väljaandmineUser's  Tõnu Peit project in the category Print

Hea hooandja!

Minu nimi on Timo Panin ja sooviksin väga kas selle aasta lõpus või uue aasta alguses välja anda raamatu "Külad vete serval", mis käsitleb põhjalikult minu kodukandi ajaloo minevikku.
 


Pildil Timo koos 101-aastase inervjueeritavaga

Olen Tallinnas, Kakumäel üles kasvanud. Lapsepõlv möödus nii siinses rannas liivalosse ehitades ja ujudes kui ka koos sõpradega mööda ümbruskonna metsi ja heinamaid luusides. Huvi kohaliku elu mineviku vastu hakkasid kindlasti kasvatama naabrimehe põhjaliku detailsusega räägitud jutud enda lapsepõlvest siinsamas Kakumäe külje all asuvas Jõekülas. Lisaks aitasid kodukoha ajaloo vastu huvi tõstmisele kaasa lood vanaemalt, kes oli töötanud Kakumäe Kirovi-nimelises kalurikolhoosis koos siinkandis sündinud ja elanud inimestega. Tõsi on see, et Kakumäest ja selle lähiümbrusest pole siiani keegi põhjalikumat koguteost varem kirjutanud.

Idee raamatut kirjutama hakata sündis veidi pärast seda, kui 2017. aasta veebruaris oli Kakumäe Rahva Selts Rocca al Mares Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis korraldanud näituse "Kakumäe 550". Selleks ettevõtmiseks kogusin kohalikelt põliselanikelt näitusestendidele nii fotomaterjali kui ka meenutusi. Siiski jäi mind pärast näituse toimumist vaevama mõte, et paljud veel küsitlemata vanemaealised kohalikud kannavad endas mälestusi, mis võiksid ehk paljudele huvi pakkuda.

Nii saigi järgneva 3 aasta jooksul külastatud ligi 30 vanemaealist siinse piirkonnaga seotud inimest, kes olid nõus mulle oma mälestusi jagama. Muu hulgas oli raamatu kirjutamise ajendiks ka tõik, et Tiskre esmamainimisest möödub 2022. aastal 500, Kakumäe külal 555, Haabersti ja Rannamõisa koolimaja valmimisest aga 155 aastat.
 


 

Raamat annab ülevaate Kakumäe ja selle ümbruse (Vismeistri, Tiskre, Pikaliiva, vana Õismäe, Rocca-al Mare) külanimede tekkeloost ja kohalikke talupoegi omal ajal valitsenud mõisatest (Haabersti ja Rannamõisa). Põhjalikult tuleb juttu siinkandis asunud suvemõisatest ja nende omanikest. Saab ülevaate sellest, missugused talud ja nende peremehed on siin elanud alates Rootsi ajast kuni 20. sajandi esimese pooleni. Põhjalikult võib lugeda rannakülade kalurielust, põllutöödest ja kauplemisest salakaubaga. Ei jää välja ka lood koolist, kirikust ja kõrtsidest. Põnevaimaks, samas aga ka traagiliseks võib pidada peatükke, mis seostuvad Esimese ja Teise maailmasõjaga. Teose lõpuosas olen käsitlenud kolhooside tekkimise perioodi, pärast mida kohalik elu kardinaalselt muutus. Usun, et igaühel oleks sellest teosest avastada nii mõndagi uut ning leida äratundmist.
 


Heinategu Tiskres 1930.a.


Tiskre ojal purjetamas 1940.a.

Praeguseks hetkeks on valminud raamatu käsikiri, mis on vilunud keele- kui ka ajalootoimetaja poolt läbi töötatud. Lähiajal ootab ees raamatu kujundamine. Olgu siinkohal ära märgitud, et lisaks 350-leheküljelisele käsikirjalisele tekstimaterjalile saab raamatus olema umbes 350 temaatilist fotot ja umbes 15 kaarti nii vanemast kui ka uuemast ajast.

Raamatu väljaandmist on tänaseks omalt poolt annetustega toetanud juba mõned Kakumäel elavad ettevõtjad. Täies mahus raamatu trükkimisele minevate kulutuste katmiseks oleks vaja aga heade annetajate poolset täiendavat rahalist toetust.

Related projects

The deck of cards: Emotions. Pictures. Words.

  • 58%raised
  • 2589€pledged
  • 20 days to go