Kitarriõpik: Eesti laule sellest ja eelmisest sajandist väljaandmineUser's  Tasa Talu OÜ project in the category Print

Olen Ainar Toit. Kitarriõpetajana olen töötanud 11 aastat (Põltsamaa Muusikakoolis 2013-2023, Jakob Westholmi Muusikakoolis 2015-..., Gustav Adolfi Muusikakoolis 2023-... ja Aruküla Huvialakeskuses Pääsulind filiaalis, mis asub Raasikul 2023-...). Lõpetanud Põltsamaa Muusikakooli akordioni ja kitarri erialadel. Lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia jazzmuusika pedagoogika rakendusliku bakalaureuse õppekava. Magistrikraadi omandanud Eesti Muusikaakadeemia ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ühisõppekaval jazzmuusika pedagoogika kitarri erialal.
 


Foto: Sohvi Viik
 

Alustades kitarriõpinguid seisin tihti probleemi ees, et oskasin küll mängida mõnda populaarse Eesti loo meloodiat aga mitte midagi sinna lisaks. Sealt tekkis huvi fingerstyle kitarrimuusika vastu. Viljandi Kultuuriakadeemias oli kohustuslik igal semestril mängida vähemalt üks pala üksinda, ehk mängides kitarril sama aegselt bassi osa, meloodiat ning akorde just nagu vägev Tommy Emmanuel. Sealt saingi pisiku mõelda välja erinevatest Eesti ja ka välismaa lugudest ainult kitarrile mõeldud seadeid. Olen sellist mängutehnikat kasutanud ka minu juhendatavates kitarritundides ja õpetanud õpilastele erinevaid lugusid, millele lisame kas bassiliini või akordid või mõnikord ka mõlemad.

Eesti autorite poolt kirjutatud ja eestlaste südamesse pugenud lugudest kitarriseadete raamatuid on väga vähe. On olemas küll erinevaid kitarriõpikuid, kuid sellise repertuaariga mitte. Seadete õppimise lihtsustamiseks on lisatud noodikiri, tabulatuur ja akordi märgid, et oleks lihtsam aru saada, milliste sõrmedega antud akorde mängida ja kuidas erinevaid mänguvõtteid käsitleda. Sellist õpikut on vaja, et Eesti kitarriõpetajatel ja kitarrihuvilistel oleks rohkem kodumaist repertuaari ning selleks, et kitarritundides või kodudes iseõppijatel oleks võimalik mängida Eestlaste poolt kirjutatud muusikat, mille abil on võimalik säilitada Eesti kultuuri ja tutvustada seda järeltulevatelee põlvkondadele.

"Kitarriõpik: Eesti laule sellest ja eelmisest sajandist" on kitarriseadete kogumik. Selles on 21 muusikapala Eesti autoritelt, millest on tehtud seaded kitarriga üksinda mängimiseks.

Raamat sisaldab kitarriseadeid lugudest: "Ma loodan, et saan sellest üle"; "Adele"; "Eesti lipp"; "Eestlane olen ja eestlaseks jään"; "Et sa teaks"; "Ei ole lihtsalt öeldud tuulde"; "Igatsus"; "Kauges külas"; "Juba linnukesed (Kevadel)"; "Kus on minu koduke"; "Laul Põhjamaast"; "Mere lapsed"; "Mutionu pidu"; "Nõia elu"; "Pistoda laul"; "Wikmani poisid"; "Suvi kestab veel"; "Süda tuksub"; "Taas punab pihlakaid"; "Ühega miljoneist" ja "Seitse pruuti".

Lisaks on raamatu lõpus lihtsate 3-häälsete akordide õppimise leht algajatele, akordide õppimise leht (keerukamad akordid), noodispikker, kus on nootide asukohad klaveril ja kitarril ja sama materjaliga tööleht, et oleks võimalik enda omandatud teadmisi kontrollida. Nende lehtedega on võimalik kiirendada akordide ja nootide asukohtade õppimise õppeprotsessi kitarril.

Raamat saab valmis 7.10.24. Hooandjatele toimetan kingitused kätte ise või posti teel. Hooandja kampaaniaga kogutud rahaga on võimalik katta osa raamatu valmistamise kulusid.

Seadest Süda tuksub on võimalik näidist kuulata siit:

https://www.youtube.com/watch?v=WiRI-XM-CoQ