Laste keraamikaraamat “Näpud saviseks – väike keraamikaraamat lastele” on esimene just lastele mõeldud saviraamat. Raamatus on 20 imetoredat ideed, mida kodus, lasteaias, koolis või kunstiringis savist voolida.
Mudilased vajavad küll veidi juhendamist, kuid koolilapsed võivad raamatu järgi ka päris omapead mätserdada. Nii viimistlemisel kui glasuurimisel peaks aga abiks olema täiskasvanu.
Iga teema juures on täpsed juhtnöörid ja fotod tööde järjekorrast. Lisaks on olemas vajaminevad lõiked ja šabloonid ning sekka leidub ka lihtsalt tähtsaid mõtteid, mida olen jagada tahtnud.
Kel savi käepärast pole, see võib voolimismaterjalidena kasutada ka soolatainast, plastiliini jmt voolimismasse, aga miks mitte ka küpsisetainast! Raamatusse olen lisanud ka soolatainaretsepti ning keraamikaglasuuride asemel võib dekoratiivsetel esemetel alati kasutada näiteks akrüülvärve, mis lisaks erksusele on ka küllaltki veekindlad ega tule kohe veega maha.
Ideid voolimiseks on väga erisuguseid. Mõeldud on nii päris pisikeste näppude kui ka juba natuke osavamate näppude peale. Ei näe põhjust, miks ka täiskasvanud ei võiks raamatu abil voolimisest rõõmu tunda. Sest kui keraamik töötab selleks, et tulemus oleks nii kunstnikule kui vaatajale meelepärane, siis enne keraamikuks saamist lihtsalt peab olulisem olema protsess ja selle nautimine!
Kõik teemad proovisime ja töötasime läbi Haldjapere Saviklubi lastega.
Raamatuesitlus toimub 15. novembril Haldjapere Stuudios, Tartus
Kersti Kinks: olen õppinud kunstiajalugu ja õpetajaametit, osalenud paljudel kunstikursustel nii Eestis kui väljaspool, töötanud kunstiõpetuse õpetajana ja ringijuhina, juhtinud rahvusvahelist laste kunstiprojekti, kujundanud jpm. Alates 2012. aastast juhendan mitmesuguseid kunstikursusi OÜ Kunstiruumis. Praegu juhendan portselanmaali ja savikursusi Haldjaperes. Mul on kolm last, kes kõik ka raamatu valmimisel kõvasti abiks olid!
Kuidas raamat sündis?
Lapseeas on kohutavalt oluline tegeleda päris asjadega – katsuda, puudutada, vajutada, tirida ja lükata – nii areneb koordinatsioon silmade ja käeliigutuste vahel, silmade kontroll käte üle. Liikumine ei arenda last ainult kehaliselt, peenmotoorika on oluline lapse taju, tähelepanu, mälu, mõtlemise ja kõne ja hilisema lugemisoskuse arengus. Käelise tegevusega on seotud kogu lapse intellektuaalne areng. Savi oma väga puutetundliku iseloomu tõttu on aga ideaalne materjal selle kõige arendamiseks. Piisaks ju lihtsalt savimätsimisest, ent kui laste loovust mõne hea idee või vahva väljakutsega natuke tagant tõugata, võib sündida imesid – nii silmale kui sõrmedele… Küllap olete seda isegi näinud-kogenud! Sestap hakkas seda raamatut järsku väga vaja minema ja nii tuli ta välja mõelda ja kokku panna!
Olen täiskasvanute ja laste kunstitundidega tegelenud juba 15 aastat ja tunnistan, et pole midagi nauditavamat, kui näha inimest loominguliselt avanemas ja iseenda olemist ja tegemisi nautimas. Eriti hästi oskavad seda lapsed. Mingil hetkel aga kipub see ära kaduma ja paljud ei julge enam alustadagi, sest tulemus võib tulla kole. Annaksin Nobeli preemia sellele, kes teeks inimestele selgeks, et vahel on protsess tähtsam kui tulemus. Oma raamatus proovisin leida ideid, mis pärast igapidi kasulikult mõjuvat loomeprotsessi ka toredad välja näevad.
Miks just savi?
Savi leidub meie maakeral pea kõikjal maapõues ning on kasutusel juba aegade algusest peale. Savi on oma omadustelt justkui elav – tal on oma iseloom ja tuju, temperatuur ja olemus. Savi tuleb läbi käte tundma õppida ja sellega sõbraks saada. Pehme savi allub hõlpsasti meie puudutustele ning sobib seetõttu väga hästi väikeste sõrmelihaste arendamiseks. Savi pehmus ja elastsus on väga lõõgastava toimega – saviteraapia on väga levinud üle kogu maailma ning on tõestatud, et saviga mätserdamine leevendab stressi nii lastel kui täiskasvanutel.
Keraamika on tänapäeval päris popp – paljud küla- ja vallakeskused on projektide toel endile keraamikaahjud soetanud ning huvi keraamikakursuste vastu on väga suur! Ent raamatuideid võib teostada ka nii, et iga kord oma voolitut ära ei põletagi – savi on taaskasutatav ning näiteks lasteaialastele polegi väga suurt savikogust tarvis, et iga nädal üht-teist voolida.
Lihtsalt võta raamat ja hakka pihta!