Kõigepealt tänan oma eelmise raamatu "Majavammist – puust ja punaseks" toetajaid. Tänu teile nägi trükivalgust väga vajalik raamat nii Eesti majaomanikele, ehitajatele kui ka teistele huvigruppidele. Kusjuures aastaga on praktiliselt kogu trükitiraaž laiali jaotatud ning tagasiside raamatu osas on ülimalt positiivne. Kuna tänu toetusele saime pakkuda heal paberil hea kvaliteediga fotode ja joonistega trükist, siis on raamatust palju abi. Aitäh!
Suheldes eelmise raamatu lugejate ja kasutajatega selgus, et mitmed toetajad oleks huvitatud ka raamatust, mis keskenduks hallitusseentele hoonetes. Hallitusseened ei tee majale nii palju kahju kui majavamm, kuid teatud liikide puhul ja kontsentratsioonide juures võivad need olla ohtlikud inimeste tervisele... Seega on hallitusseente teema valgustamine väga oluline just tervise seisukohast. Tervena elatud aastad sõltuvad väga suures osas keskkonnast, milles me oma tegevusi teeme.
Kui majavamm on üks konkreetne liik, mis meie hooneid kahjustab, siis hallitusseeni on tohutu hulk. Mõned neist on teaduslikult kirjeldatud, kuid paljud veel "avastamata". Sellepärast on see teema väga lai ning mitmeti käsitletav. Seetõttu keskendun oma raamatus mitte niivõrd hallitusseente bioloogiale ja morfoloogilistele tunnustele, kuivõrd nende kasvutingimustele ja mõjule inimese tervisele. Lisaks piirdun suures osas hoonete sisekeskkonnas arenevatele seentele.
Hoonetes levivate seente puhul on alati kõige olulisem kasvukeskkond. Kui me räägime hallitusest, mis on olemuselt hallitusseente koloonia, siis saame liigset levikut takistada ja ennetada esmajärjekorras kasvukeskkonda muutes. Kõigile teada tuntud tõde on, et külmkapis lähevad toiduained hallitama palju aeglasemas tempos kui toasoojas. Kuid temperatuur on vaid üks hallituse levikut soodustav keskkonnategur. Raamatus soovin rääkida põhjalikumalt kolooniate tekkeks vajalikest keskkonnatingimustest ning nende ennetamisest ja vältimisest. Selleks põikame põhjalikumalt ehitusfüüsika valdkonda.
Ajagraafik raamatu valmimiseks on alljärgnev:
- Aprill – mai 2023 käib ideede kogumine kaasates nii teid, head toetajad, kui ka sotsiaalmeedia võimalusi. Ideede kogumise mõte on kirjutada raamat võimalikult potentsiaalsete lugejate vajadusi silmas pidades. Teisisõnu on eesmärgiks kaardistada teemad, millest seoses hoonetes levivate hallitusseentega kõige enam lugeda soovitakse ning mille kohta informatsiooni leidmine võib olla keeruline.
- Juuni – oktoober 2023 on kirjutamise kuud. Planeerin selleks minna oma maakoju Rõngu lähistel ning keskenduda oma mõtete kirjapanekule. Värske õhk ja maatööd soodustavad mõtlemist.
- Oktoober – november 2023 on keelekorrektuuri ja lihvimise kuud. Siin tahaks lasta mustandi headel spetsialistidel ja majaomanikel läbi lugeda ning parandada viimasedki ebatäpsused.
- Detsember 2023 – jaanuar 2024 tehakse raamatule kujundus ja lõplik keelekorrektuur.
- Veebruaris 2024 läheb raamat trükki (1000tk) ja märtsis on headel toetajatel esimestena võimalik saada see oma raamaturiiulisse.
Lõpetuseks natuke endast. Olen hariduselt ehitusinsener ja alates 2002. aastast uurin muuhulgas hallitusseeni hoonetes. Olen külastanud tuhandeid hooneid ja ruume ning koostöös Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA mükoloogidega määranud hallitusseente levikut ning mõju tervisele. Olen ennast täiendanud hallitusseente osas nii Soomes, Norras, Rootsis, Inglismaal kui ka Ameerika Ühendriikides. Osalenud olen kümnetel konverentsidel ja seminaridel ning arutanud hallitusseentega seonduvaid teemasid oma ala spetsialistidega nii Eestist, teistest Euroopa riikidest kui ka mujalt maailmast. Iseäranis väärtuslikuks aga pean oma praktilist kogemust, mille olen saanud tuhandeid probleemseid hooneid külastades ning hallitusseentega seotud probleemidele lahendusi otsides.
Minu elulookirjeldust ja tegevust võite lähemalt lugeda minu kodulehel ja EMÜK lehel. Eriti soovitan tähelepanu pöörata avaldatud artiklitele.
Aitäh, et hoolite Eesti inimeste tervisest ning toetate minu raamatut!