Filmiraamatu "Karta pole vaja" väljaandmineUser's  Lummur OÜ project in the category Print

Raamatust

Planeritav raamat "Karta pole vaja" on artiklikogumik, mis koondab oma kaante vahele minu poolt kirjutatud ja eri aegadel ulmeajakirjas Reaktor ilmunud tekstidest žanrifilmidega erineval moel seotud inimestest. David Cronenberg, Paul Verhoeven, Jamie Lee Curtis, Dan O'Bannon, Jean-Pierre Jaunet ja paljud teised.
 


 

"Karta pole midagi" ei ole kindlasti mitte nii ambitsioonikas kui näiteks "1001 filmi, mida elu jooksul peab nägema". Ei ole ma teda kunagi sellisena planeerinud. Tegelikult ei olnud mul neid ülevaateid kirjutama hakates üldse plaani, et kui piisav kogus kokku saab, siis kogun nad raamatuks kokku. See on kõik tulnud kuidagi loomulikult ja orgaaniliselt. Algidee oli üldse puhtalt omakasu silmas pidades selles, et luua enda jaoks süsteemsem ülevaade. Et žanrimaastikul mugavamalt orienteeruda. Kes on need näitlejad ja kes on need lavastajad, kes sellel maastikul aegade jooksul tegutsenud on, kelle nimed mulle endale vähem või rohkem tuttavad olid ning kas ja miks nad ka tänapäeval veel olulised on.

See raamat ei ole ka akadeemiline uurimistöö, need viiskümmend teksti ei kata isegi nende viiekümne inimese filmograafiat täielikult ära. Selleks on wikipedia ja imdb.com. Tegemist on täiesti subjektiivse valikuga, mille mina olen teinud selle mõttega, et anda lugejale kätte niidiotsad ja võtmed. Et kui raamat kaanest kaaneni läbi lugeda, siis on olemas baas, mille pealt žanrifilmide maailma sukelduda. Mingigi aimdus, kas sulle mingi konkreetse lavastaja või näitleja filmid võiks midagi pakkuda.

Selle raamatu kirjutamise ja kokku panemise juures on olnud mõnus ja tore see, et ma olen saanud täiesti rahulikult omas tempos toimetada, keegi ei ole mulle kõrvalt öelnud, et kirjuta nüüd sellest või et see konkreetne mees peab kindlasti sees olema. Jah, mida aeg edasi ja mida selgemaks sai, et neist tekstidest võiks raamat kokku saada, seda olulisemaks muutus see, et need viiskümmend kirjutist kataks ära võimalikult laia ala. Nii ajalises mõttes kui ka geograafiliselt.

Käesoleva kampaania eesmärgiks on koguda raha selleks, et raamat saaks trükitud kvaliteetsele paberile ja et tekstid oleks illustreeritud ka piltidega. Piltide litsentsitasud käivad meil üle jõu. Aga filmiraamat ilma fotodeta tundub kuidagi vale. On olemas fotopangad, kus on pildid kenasti saadaval ja neil on juures ka hinnasildid, teie toetusega on võimalik meil need tasud tasuda ja seeläbi saada üks kaunis eestikeelne žanrifilmidele pühendatud raamat.
 


 

Vajalikud eeltööd on tehtud või tegemisel, nii et toetuse kokku saamisel on meil plaan raamatut esitleda juba aprilli lõpus toimuval Haapsalu Õudus ja Fantaasifilmide Festivalil. Seejärel saame hakata ka tegelema kõigile headele toetajatele kingituste saatmisega.
 

Autorist

Olen filmisõber, kelle esimesed teadlikud kokkupuuted filmikunstiga toimusid Elva kinos "Heli". Ma ei mäleta, et toona oleksin pikemalt mõtisklenud selle üle, et miks keegi kinole sellise nime peaks panema. Küll aga mäletan ma viisteist kopikat maksnud piletit, kamašokolaadi ja Krokodill Dundee säravat naeratust.

Filmidest kirjutamiseni jõudsin läbi blogipidamise. Aja jooksul on sellest niisama enda lõbuks kirjutamisest kuidagi loomulikult kasvanud välja ka kirjutamised, mis on erinevates meediaväljaannetes jõudnud laiema avalikkuse ette. Minu tekste on avaldanud "La Strada", "Sirp", "Müürileht" ja "Tartu Postimees".

Aastast 2009 Haapsalu Õudus ja Fantaasiafilmide festivali püsikülaline, mitmel korral ka filmidele sissejuhatusi teinud. Festivali parimat ulmefilmi valiva žürii liige.

Tartu Elektriteatri fänn, nende tegemistes ka vabatahtlikuna panustanud ja mitut puhku lavastajatega nende uute žanrifilmide linastuste eel ja järel vestlusvooru läbi viinud, eriprogrammi "Õõvarõõm" kuraator.

Kirjutanud "Tartu Postimehele" kuhjaga filmisoovitusi nii Tartuffil kui ka Pöffil linastunud filmidele.

Kirjutanud aastate jooksul veebiajakirja "Reaktor" rohkem kui viiskümmend kaastööd, muuhulgas ka mõned raamatuarvustused.