Estonian Folk Orchestra helikandja Imemaa - WonderlandUser's  Tuulikki Bartosik project in the category Music

Tere, meie oleme EFO.

Kes ja mis on EFO?

Estonian Folk Orchestra, lühendatult EFO, oli esialgselt mõeldud ühekordse koolidevahelise projektina, ühendades pärimusmuusika eriala tudengid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast. Projekti idee autor on Tuulikki Bartosik ning EFO tegutseb tema juhtimisel 2011. aasta sügisest. Pärimumuusikaõpingute ajal Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis tutvus Tuulikki rootsi pärimus- ja jazzmuusiku, helilooja ning pedagoogi Jonas Knutssoniga, kes on aastaid tegelenud suurte rahvusvaheliste koosseisude muusikalise juhina. Tuulikki kutsus Jonase endale appi EFO projekti teostama, ühiselt valisid nad välja repertuaari ning tegid vaheldumisi tööd orkestriga. Prooviperioodid vaheldusid esinemistega Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, Jazzkaare festivalil ja Vanalinna päevadel Tallinnas, Eesti Vabariigi 95 aastapäevale pühendatud kontserdil Stockholmis ning Umeå pärimusmuusikafestivalil Põhja-Rootsis ja Viru Folgil Käsmus. Ühekordsest projektist on tänaseks sündinud iseseisvalt tegutsev orkester.

Käesoleva aasta veebruaris lindistasime plaaditäie materjali Stockholmis legendaarses ABBA kodustuudios Atlantis Grammofon. EFO on kõige suurem koosseis, kes Atlantise stuudios lindistanud on ning stuudio omanik Janne Hansson, kes on töötanud nii Roxette kui ka The Cardigansi ja Väseniga, oli alguses isegi natuke skeptiline asja õnnestumise suhtes. Tulemus on aga fantastiline ja Janne oli sunnitud oma skeptilisusest loobuma. Plaadimaterjali on miksinud Rainer Koik, kelle ülesanne polnud mitte üldse lihtne. Alguses kõlas lindistatud materjal nagu üks suur helidemeri. Raineril õnnestus helidemerest olulised helid kinni püüda ja tulemus on seda tööd väärt. Raineri töö jaoks saime toetust Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitalist. Plaadimaterjali on masterdanud legendaarne masterdaja Minerva Pappi Finnvoxi stuudiost Helsingist, kes on tuntud oma perfektse käekirja poolest, mis tuleb sellise suurusega orkestri sissemängitud materjaliga töötades eriti kasuks, sest igasuguseid helilisi nüansse on meeletult palju ja need kõik vajavad ülesleidmist ja üksteisega sobitamist.

Muusika, mida EFO plaadil kuulda saab, on eesti pärimusmuusika juurtega spetsiaalselt sellele koosseisule seatud ning kirjutatud. Osa lugusid on klassikalisele ja džässmuusikale sarnaselt orkestripartituuris kirjas, osa on oma vormi leidnud proovides vabalt musitseerides, osades lugudes valmis lõplik variant alles stuudios ning laval muudavad nad oma sisu ja vormi vastavalt hetkeolukorrale. EFO instrumentaarium on ainulaadne, teist analoogset koosseisu maailmas ei eksisteeri.

Plaadi kujunduse teevad illustraator Krõõt Kukkur ja graafiline disainer Gert Gutmann, kes ei jää oma põhjalikkusega alla Minervale ja Rainerile. Kujunduses kasutatud fotod on ilmselt ühe maailma boheemlaslikuima professorist fotograafi Love Ekenbergi tehtud. Endine muusik Love on külastanud väga palju erinevaid paiku maailmas ning jäädvustanud reisimälestused oma süsteemkaameraga. Tema pilte võib lähemalt uurida saidil www.sinemetu.se. Kujundustöö kulud katab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika eriala.

Kõik olulised muusikalised ja kõlalised nüansid on oma ala parimatega purki püütud, kujundus on valmimas ja nüüd ootab plaat teie abiga väljaandmist. Plaanime plaadi ilmumist jaanuari esimeseks pooleks.

Raha kasutame Nordic Copyright Bureaule autorikaitse eest tasumiseks, EAN koodi hankimiseks, Minervale masterdustöö eest tasumiseks, plaaditekstide tõlketöö jaoks ning plaadi pressimiseks ja ümbrise trükkimiseks.

See on suur kingitus, et EFOl on olnud õnn teha koostööd oma ala parimatega ja loodame kõigest hingest ja südamest, et Imemaa jõuab tänu teie abile laia maailma inimesi rõõmustama!

Publiku kommentaare 22. aprillil 2012 Jazzkaarel toimunud kontserdile:
„Esinejate positiivsus ja armastus folkmuusika vastu peegeldus lavalt vastu!“
„Mulle meeldis see sünergia, mis tekib rahvamuusika taustal ja siis see improvisatsioon! Eriti meeldis üks karge Norra viis, selline garbareklik viis, mida mängis kaasa mandoliin. Selline koosseis on väga vinge! Rahvamuusikat on džässmuusikaga üsna palju ju seotud, aga nii suure koosseisuga on see vist Eestis esmakordne. (...)“
„Paviljon jättis muusikast veel suurema tunde ning tõi esile orkestri ühtse kõlamise ja üheshingamise. Muusika oli huvitavalt komponeeritud ning esitus hea.“

EFO kontsert Umeå Pärimusmuusika Festivalil lindistati Rootsi raadio poolt ning kanti üle 5. novembril programmis P2 Live.

Umeå kontserdi läbilõige on kuulatav ja vaadatav ka siin.

EFO septembris Eestis toimunud tuuri kohta saab lugeda siit.

EFO koosseis 2013
Maarja Soomre - hääl
Maili Metssalu - hääl
Tiina Lõhmus - hääl
Mihkel Roolaid - hääl, väikekannel
Hans Mihkel Vares - kitarr
Jaan Jaago - kitarr
Villu Talsi - kitarr, mandoliin
Taavet Niller - kontrabass
Ragnar Toompuu - kitarr
Kaisa Nõges - böömi harf, väikekannel
Kadri Lepasson - väikekannel
Ann Maria Piho - väikekannel
Karoliina Kreintaal - viiul, väikekannel
Eeva Talsi -viiul, väikekannel
Lee Taul - viiul, väikekannel
Cathy Sommer - viiul, väikekannel
Sänni Noormets - viiul, väikekannel
Liisa Koemets - viiul
Johanna-Adele Jüssi - viiul, vioola
Merike Paberits - eesti torupill, ristflööt
Mari Meentalo - ristflööt
Säde Tatar - eesti torupill, ristflööt
Ulvi Võsa -eesti torupill, altsaksofon
Kristel Kutser - eesti torupill, ristflööt
Leanne Barbo - eesti torupill, väikekannel, sarv, hääl
Jonas Knutsson - saksofonid, orkestri juht
Martin Müller - eesti lõõts, karmoshka, hääl
Anne Lehtmäe - meloodiabassidega akordion
Lisandra Roosioja - väikekannel
Tuulikki Bartosik - meloodiabassidega akordion, orkestri juht
Kristi Kool - eesti lõõts
Toomas Oks - eesti lõõts
Juhan Uppin - eesti lõõts
Tõnis Kirsipu - löökriistad
Martin Aulis - löökriistad
Kaur Kenk - heli

  • 183 backers
  • 3264€raised of 3000€ goal

Successful project

This project was funded on 13.Jan.2014