ELFi talgute suvekool Nedrema puisniidulUser's  Eestimaa Looduse Fond project in the category Civic initiative

Kas tead, mis tunne on varahommikuses udus puisniidul vikatiga heina teha ja kuidas lõhnab värskelt niidetud hein? Meie teame ja tahaksime seda veelkord kogeda ja teiegagi jagada. Eelmisel aastal Eestimaa Looduse Fondi 15. järjepideva talguaasta täitumisel puhul toimunud ELFi talgute suvekool Nedrema puisniidul tõi kokku 50 loodussõpra, et üheskoos hooldada seda erilist pärandkooslust traditsiooniliste võtetega ja õppida, mida puisniit endas peidab. Ühine töö ja tegemised Nedremal olid nii inspireerivad, et tahaksime sinna ka sel aastal tagasi minna. Loomulikult ootame kõiki meiega ühinema - õppima loodusest ja pärandkultuurist ning kohtuma mõttekaaslastega. Selle teoks saamiseks on meil veel ületada viimane suurem väljakutse ja leida pool raha suvekooli toimumiseks.

Korraldamiseks on meil osa raha olemas tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele, kuid teise poole peame rahastama oma vahenditest. Mittetulundusliku looduskaitseorganisatsioonina on meie põhiliseks sissetulekuks projektid ja annetused ning seekord teeme esmakordselt tutvust Hooandjaga. Loodame, et meie suvekool teist nii mõndagi kõnetab ja saate ettevõtmist toetada.

Miks me seda teeme?

Puisniidud on tekkinud inimese ja looduse koostöö tulemusena ja ühiselt peame ka neid säilitama. Meie esivanemate jaoks oli puisniit paik loomade karjatamiseks, heina varumiseks, puidu, vajalike ravimtaimede ja toidu saamiseks. Sajanditepikkune heinategu on andnud võimaluse tekkida väga eriilmelisel kooslusel, kus tänu mitmekesistele tingimustele elab koos imepäraselt palju liike. Puisniidud laiusid varasemalt üle terve Eesti, kuid 20. sajandi muutunud elukorralduse tõttu on nende pindala kiiresti vähenenud. Suvekooli võõrustav Nedrema puisniit on Eesti suurim ning üks suurimaid ka kogu Euroopas. Siiski ei anna selle praegust pindala võrrelda 20. sajandi algusega, kui see küündis pea 250 hektarini. Enne taastamistööde algust, 1995. aastal niideti sellest vaid ühe hektari suurust ala, kuid praeguseks on see kohalike suure töö tulemusena kasvanud 80 hektarini.

Ilma iga-aastase niitmiseta puisniidud võsastuvad, sealsetel haruldastel taimedel ja loomadel jääb eluruum ahtaks ning nad kaovad. Lisaks on puisniidud ka imeliselt ilusad paigad. Eelmisel suvel, taaskord üle paljude aastate, vuhisesid Nedremal vikatid - leiame, et on oluline elus hoida seda pärandmaastikku just vanaviisi, kuna kanname sellega edasi ka killukest oma mineviku kultuuripärandist.

 

Mida lisaks heinateole ette võtame?

Suvekoolis toimuvad mitmed õpitoad ja retked. Külalisteks on looduslike toidu- ja ravimtaimede uurija Renata Sõukand, folklorist Mall Hiiemäe, taimeökoloog ja looduskaitsja Jaak-Albert Metsoja ning entomoloog Allan Selin. Niitmist ja vikatihooldust tutvustavad Koit Lang ja Avo Rosenvald.

Neljapäeva õhtul on loeng Ööülikooli poolt. Rääkijaks japanoloog Alari Allik ja teemaks "Niitmine ja taipamine". Kahel esimesel päeval salvestatakse suvekoolis ka Ööülikooli rännakute telesaadet.

Reede õhtul kostitab külalisi pärimusmuusikaga Kulno Malva. Viimane öö jääb ööliblikatega sinasõpruse tegemiseks.

Viimasel päeval viib kohalik looduskaitsja Urmas Vahur meid retkele Mihkli tammikusse, Tarva puiskarjamaale ja Soontagana maalinna. 

Hea ja parema kõhutäite eest hoolitseb Punase Raamatu Restoran.

Ootame teid väga sellest kõigest osa saama 16.-19. juulil. Registreerimine: http://talgud.ee/talgud/2015/elfi-talgute-suvekool-nedremal

Oleme looduse hüvanguks talguid korraldanud järjepidevalt aastast 2000 ja selle aja jooksul on toimunud rohkem kui 400 talgut, millel on abiks olnud enam kui 7000 talgulist. 

Andke meile hoogu, et saaksime teoks teha oma mõtte - kokku kutsuda hulga niitjaid elurikkuse ja pärandkultuuri elus hoidmiseks.
 

  • 86 supporters
  • 2022€raised of 2000€ goal

Successful project

This project was funded on 16.Jul.2015