Lanz Bulldog traktorite tootmist alustati 1921. aastal Mannheimis, kus Heinrich Lanz oli põllutöömasinate tootmise püsti pannud juba 1859. Saksamaal on Lanzi nimi traktori sünonüümiks.
Juba järgmisel, 1922. aastal jõudis esimene Lanz Bulldog Eestisse. Tänu selle erakordsele kvaliteedile ja vanatehnika austajatele siin ja piiri taga on seesamune tänagi taas täis elujõudu. Pärast rohkem kui poole sajandi "varjusurmas" olekut sai vahetult enne Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tema süda – mootor taas popsuma. Selle Lanzi kodu on Varbola Varaaidas ja ta on tõenäoliselt vanim töötav traktor Eestis.
Juubilari ümber kogunevad teie lahkel hooandmisel 11. juunil Pajusis–Põltsamaal traditsioonilisel Masina- ja lõõtsapäeval kõik 13 Eestis säilinud ja elluäratatud Lanz traktorit. Enne II ilmasõda oli neid siinmail napilt üle 100. Töökorda seadmata on meil veel vaid üks Saare- ja teine Virumaa Lanz.
Eelmisel aastal sündis uuele elule meie esimese Bulldogi kolm aastat noorem veli, kel jõudu tosina hobuse jagu. See on Järvamaa Kutsehariduskeskuse uhkuseks. 1920ndatel toodeti ka tolle aja kohta iseäralikku "mini"mudelit – kaheksahobujõulist Lanz Mopsi, mida on maailmas säilinud mõni üksik. Imekombel on meil sellinegi Häädemeestelt ette näidata.
Kes soovib midagi saada, peab ka vastu andma – ilma Saksa ja Poola Lanzi-sõpradeta poleks me kuidagi saanud taastada ei Sillaotsa Talumuuseumi ega Maaelumuuseumite kogus olevaid traktoreid, muudest rääkimata. Kaks teadaolevalt Eestist pärit 1930-40ndate Bulldogi on jõudnud headesse kätesse–taastamisele Saksamaal ning üks Poolas.
Soovime erakordseks juubeliks kokku tuua nii Eestis olevad kui teadaolevalt siit pärit Lanz Bulldogid. Kuigi tulijad on ka ise sõitjad, siis kümnete ja sadade kilomeetrite tagant saabumiseks on mõistlikum need treileri/vedukiga tuua/viia. Just nende hoorataste pöörlemapanekuks vajamegi hooandjate abi.
Ühekohalise summaga hooandmise tänu jõuab kohale hetkega – Lanzi-sõprade ja entusiastide mõttetiivul. Sillaotsa Lanzi virtuaalne käivitus ja jõuline popsumine
12 ja 25 eurot – tänutähe kättesaamiseks tuleb Pajusisse tulla.
50 ja enam eurot – kättesaamine on võimalik ka ise kohale tulemata – vastastikmõjulise austava kokkuleppimise teel.