Heategevuslik fotokalender: “Mis on kodu, kus on kodu”
2017. aastal sai avalöögi MTÜ Igale Lapsele Pere fotoprojekt "Kus on kodu, mis on kodu..". Koostöös fotograaf Maria Kruusenvaldiga paneme aasta jooksul iga kuu kokku fotoseeria mõnest Eestimaa perest, kus kasvavad sünniperest ja -kodust ilma jäänud lapsed.
2018. aasta alguses soovime EV100 puhul välja anda heategevusliku kalendri, samuti esitleda fotosid näitusel, kandes sõnumit, et tugeva ja jätkusuutliku Eesti kujunemiseks peame me tähelepanu pöörama meie kõige tundlikumale sihtgrupile – vanemliku hooleta jäänud lastele. Näitus hakkab aastatel 2018-2020 mööda Eestimaad ringi rändama.
Tahame selle fotoprojekti kaudu näidata, mida tähendavad kodu ja perekond lapsele - millised on Eestimaa erinevad kodud, kus lapsed, kellel võimalus perekonna toele mingil ajal katkes, nüüd kasvavad. Kuidas laps, leides uues peres endale selle, mida ta oma arenguks vajab – turvatunde, sulandub selle pere ja kodu keskkonda. Ainult perekonna toetuse kaudu on lapsel võimalik traumast ja hülgamisest taastuda – usalduse ülesehitamine, eneseusu taastamine, turvatunde juurde naasmine ja armastusega taasühinemine.
Eestimaa saab ainult siis kindlal sammul järgmisesse elusajandisse astuda, kui ta mõistab, et see, mis aitab tervendada lapsi, kes on jäänud ilma vanemlikust hoolest, on neid ümbritsevad inimesed, perekonnad, kes hindavad neid, mõistavad nende nõrkusi ja haavatavust ja kes on kannatlikud, aidates neid uute oskuste ülesehitamisel.
Vastavalt valitud toetusele on võimalik valida Igale Lapsele Pere poolt välja antud nelja suurepärase raamatu vahel:
Bruce D. Perry, Maia Szalavitz "Poiss, keda kasvatati nagu koera"
Mis juhtub, kui väikelaps saab emotsionaalse trauma? Kuidas mõjutab terroriseeriv hirm lapse aju? Kas ja kuidas on aju võimeline sellest taastuma? Lastepsühhiaater Bruce Perry on ravinud lapsi, kes on seisnud silmitsi kirjeldamatute õudustega: jäänud ellu genotsiidis, näinud pealt oma vanemate mõrvu, kasvanud puuris, suletud kapis või äärmuslikes religioossetes sektides, perevägivalla ohvreid. Raamatus “Poiss, keda kasvatati nagu koera" räägib ta selliste laste lugusid traumast ja taastumisprotsessist. Dr. Perry selgitab väga ilmekalt, mis juhtub ajus, kui laps seisab silmitsi ekstreemse stressiolukorraga. Ta kirjeldab oma meetodeid selle valu kergendamisel, et aidata lapsel kasvada hingeliselt terveks täiskasvanuks. Sügavalt Iiigutav, samas ilustamata raamat näitab ausalt, et ainult siis, kui me mõistame aju toimimise põhimõtteid, saame loota isegi kõige katkisema hingega lapse paranemisele.
Niels P. Rygaard "Kiindumushäirega laps. Praktilise teraapia käsiraamat" - eesti keeles või vene keeles.
Raamat on mõeldud kasuvanematele, asenduskodude töötajatele, sotsiaaltöötajatele, pedagoogidele ja kõigile teistele, kes puutuvad kokku kiindumushäirega lastega. Niels P. Rygaard on alates 1981. aastast töötanud hooletusse jäetud lastega, sh kiindumushäirega lastega (asenduskodudes ja kasuperedes kasvavad lapsed, orvud jne). See raamat on väga praktiline nõuandja kõikidele inimestele, kes on võtnud oma perre kiindumushäirega lapse või puutuvad temaga kokku asenduskodus, koolis, lasteaias või ka tänaval.
Kim S. Golding "Sild üle rahutu vee"
Kim Golding kirjutab sellest, kuidas me saame kasutada jutustusi, et lastega kontakti luua ning aidata neil taastuda traumast ja stressist. Teema muudavad ilmekaks 21 lugu, mis on loodud autori enda kliinilise töö praktikas laste ja peredega.
Olles kujundlik, aga samas praktiline, avab see raamat jutustuste kasutamise teraapilist potentsiaali töös traumeeritud lastega vanuses 4-16 eluaastat. Raamat sisaldab näidislugusid, samuti nõuandeid nende kohaldamiseks ja hindamatuid juhiseid lugude planeerimiseks. “Sild üle rahutu vee” on täis loovaid ideid, kuidas on võimalik kasutada jutustusi teraapilises töös lastega nii nõustamisel, positiivse eluloo kujundamisel kui igapäevases elus laste kasvatamisel.
Daniel A. Hughes "8 NURGAKIVI PARIMATE SUHETE VUNDAMENDIS"
Raamatu autor on pikaaegse kogemusega terapeut ja koolitaja Daniel A. Hughes. See on raamat, mis toob kiindumusteooria põhitõed meie igapäevaellu. Meie suhete olemuse, nende arenemise ning meie ja teiste ajude sünergia mõistmises on alanud revolutsioon. Seda valdkonda tuntakse kiindumusteooriana ja siiani on enamus tipptasemel teadmisi kirja pandud "teaduskeeles" ja suunatud neuroloogidele, psühholoogidele ning muudele erialaspetsialistidele. Selles raamatus selgitab pikaaegse kogemusega terapeut ja kiindumussuhte häirete spetsialist Daniel A. Hughes teadustöid lahti nii, et see on ühtviisi mõistetav spetsialistidele ja tavalugejatele. Kokkuvõte teooriast ja ajuteadusest, mis toetavad meie suutlikkust luua suhteid, näitab oskuslikult, kuidas meist võivad saada paremad sõbrad, abikaasad, õed-vennad ja lapsed. Kõigile, keda huvitab, kuidas arendada sisukaid uusi suhteid või kuidas süvendada ja rikastada olemasolevaid, on see raamat kõikehõlmav.
MTÜ Igale Lapsele Pere
MTÜ Igale Lapsele Pere on loodud, et toetada, tugevdada ja säilitada vanemlikust hoolitsusest ilma jäänud laste turvalisus, heaolu ja inimväärikus.
MTÜ Igale Lapsele Pere põhitegevus on suunatud vanemliku hoolitsuseta jäänud laste asendushoolduse kvaliteedi tõstmisele, et asendushooldusel kasvavad lapsed ja noored saaks parema tuleviku turvalise ja püsiva perekonnas hooldamise abil. Tahame antud teema Eesti ühiskonnas tõstatada ja aktuaalseks muuta, välja töötada teenused, mis toetavad nii lapse turvalist kasvamist kasuperes ning ka peresid, kes meie poole pöörduvad. Meie VISIOON on ühiskond, kus igal lapsel on turvaline ja terve pere.
Meid võib leida Facebook’is: https://www.facebook.com/igalelapselepere/
Koduleht: www.kasupered.ee
Kõik kingitused saadame hooandjateni posti teel.