Head Hooandjad!
Mina olen Jaan Malin, festivali „Hullunud Tartu“ kuraator.
„Hullunud Tartu“ on juba kolmandat aastat toimuv rahvusvaheline interdistsiplinaarne festival, kus astuvad üles kirjanikud, luuletajad, muusikud ja kunstnikud Eestist ja mujalt maailmast. Üheks festivali põhimõtteks on publikule esitada võimalikult palju säärast, mida avalikkus pole varem kuulnud-näinud. Sellest põhimõttest lähtutakse ka toimumispaika valides: 2010. aastal hulluti vanas psühhoneuroloogiahaiglas, 2011. aastal vanas anatoomikumis ja selle aasta novembris vanas trükikojas, praeguses Trüki- ja Paberimuuseumis. Igal aastal toimuvad uudses keskkonnas ka mõne kunstiteose esmaesitlused. Eesmärk on kontsentreerituks ja löövaks jäädes elavdada Tartu ja kogu Eesti kultuurielu ning pakkuda piire kompavaid elamusi piire kompavas novembrikuus.
Vastav mõte liikus küll varasematelgi aastatel, kuid tänavu tundub juba päris piinlik, kui ei ilmu festivali kogumik. Esimene „Hullunud Tartu“ kogumik hõlmab seega kolme aastat ning sisaldab kõigi 2010-2012. aastatel festival üles astunud kirjanike ja kunstnike töid. Ligi 300-leheküljeline raamat jaguneb kirjasõna ja visuaalse kunsti vahel. Suurema osa võtab enda alla kahte keelde tõlgitud luule ja sõnaline looming ning umbes veerandi mahust võtavad enda alla festivalil esinenud kunstnike värvilised reprod. Raamatus esindatud Eesti autorite kui ka festivali väliskülaliste tööde juurde kuuluvad ka nende elulookirjeldused.
Näiteid „Hullunud Tartu“ esinejatest, kes kõik kogumikku saavad.
2010
Kirjanikud
Doris Karevast ja Andres Ehinist kuni Hasso Krulli ja Igor Kotjuhini. Väliskülalised olid Rumeeniast (Peter Sragher), Austriast (sealne inglane Peter Waugh ja sealne liibanonlanna Hanane Aad), Belgiast (Philip Meersman), Saksamaalt (Tobi Kunze) ja Rootsist (Katja Malin).
Kunstnikud
Ilmar Malin, Enn Tegova, Ahti Seppet, Raivo Kelomees, Kristina Viin, Markus Kasemaa, Andrus Kasemaa, Elo Järv ja Jüri Kask.
2011
Kirjanikud
Elo Viidingust ja Mehis Heinsaarest kuni Urmas Vadi ja Karl Martin Sinijärveni. Väliskülalised olid Rumeeniast (Peter Sragher), Austriast (sealne inglane Peter Waugh), Belgiast (Philip Meersman), Saksamaalt (sealne venelane Sergey Biryukov) ja Norrast (Fjorton).
Kunstnikud
Anne Rudanovski, Kristiina Viin, Priit Pajos, Priit Pangsepp, Jaan Toomik, Enn Põldroos, Rauno Thomas Moss, Asko Künnap, Albert Gulk.
2012
Kirjanikud
Helvi Jürissonist ja Priidu Beierist kuni Valdur Mikita ja Birk Rohelennuni. Väliskülalised on Soomest (Esa Hirvonen, Juha Kulmala, Kalle Niinikangas, Katariina Vuorinen), Leedust (Darius Jurevičius, Žygimantas Kudirka, Gabrielė Labanauskaite), Suurbritanniast (Andy Willoughby ja Bob Beagrie) ning Prantsusmaalt (DissyLez).
Kunstnikud
Rauno Thomas Moss, Anne Rudanovski, Leonhard Lapin, Martiini, Peeter Krossmann, Nadezhda Tshernobai ja Edward von Lõngus.
Festival toimub 16. ja 17. novembril 2012, festivali kogumik ilmub 22. jaanuaril 2013.