Aastal 2020 möödub 200 aastat Antarktika avastamisest. Saarlastel ja kogu Eesti rahval on põhjust selle üle erilist uhkust tunda. Nimelt on just Saaremaal sündinud ja kasvanud admiral Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshausen (20.09.1778 – 25.01.1852) mees, kes juhtis ekspeditsiooni Antarktika vetes ning silmas läbi aegade esimese inimesena Antarktise mandrit 1820. aasta 28. jaanuaril.
Soovime siduda admiral Bellingshauseni loo eestlaste ja eeskätt saarlastega tugevamini kui seda seni on tehtud ning püstitada maailmakuulsa saarlase ja Antarktika avastaja auks ning Antarktika avastamise 200. aastapäevaks Kuressaarde mälestusmärgi. Mälestusmärgist kujuneks Saaremaale ja Kuressaarele oluline turismiatraktsioon.
Arhitektuurikonkurssi raames välja valitud võidutöö RANNIKUJÄÄ autoriks on Gunnar Vares. Vaoshoitud kaasaegne kavand musta ja halli graniidiga ning tekstiga vasegravüüril mälestusmärgi keskosas. Võidutöö kujutab endast tasapinnalist paeplaatidest ringjat kujundit, mille aluspinnalt kerkib kaks kiviplokki, mille ühenduskohad moodustavad istumispinna ning kujundi keskel asetseb metallist ketas, mis kujutab maakera lõunapoolust ja millele on märgitud Bellingshauseni avastusretked. Sobitub hästi Kuressaare piiskopilinnuse kõrval olevale mereäärsele puhkealale vaatega merele.
Oma toetusega aitad meil Saaremaa külalistele ja kogu maailmale teadvustada Antarktika avastaja Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshauseni eesti- ja eeskätt saaremaist päritolu ning tema avastuse olulisust. Annetades mälestusmärgi fondi, oled osaline selle rajamisel. Piisava toetussumma kokkukogumisel loodame mälestusmärgi avada juba 2020. aastal Kuressaare Merepäevadeks. Mälestusmärgi rajamise hinnangulised kuludeks on ca 120 000 eurot, millest 30 000 eurot panustab kultuuriministeerium ning teise samaväärse osa eraldab Saaremaa vald. Sinu panus selle rajamisel on hädavajalik ja hindamatu. Ainult üheskoos on meil see pikaaegne unistus võimalik täita.
Toetuse esimene etapp, kui kogume 5000 eurot, annaks meile piisava kindluse, et teha algust ehitushanke väljakuulutamise ja sobivaima pakkuja leidmisega ning anda kogu protsessile ametlik hoog koos kooskõlastuste ja muude ehituslike nüanssidega.
Teise etapi täiendav summa läheb juba konkreetselt ehitusprotsessi koos Saaremaa valla ja Kultuuriministeeriumi panusega. Kuna Hooandja projekt ja olemasolevad toetused ei kata veel kogu projekti maksumust, saame õnnestunud Hooandja kampaania korral pöörduda ettevõtete ja üksikisikute poole, näidates, et rahvale läheb see algatus korda.
Oluline on iga toetus ja toetaja!